Novým šéfem NP České Švýcarsko se stane Petr Kříž

foto Ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) jmenoval nového ředitele Správy Národního parku České Švýcarsko Petra Kříže. 23. listopadu 2022, Praha

Praha - Novým ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko se stane Petr Kříž ze Správy CHKO České středohoří. Ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ho jmenuje ve středu, oznámilo dnes ČTK ministerstvo životního prostředí. Kříž ve funkci vystřídá Pavla Bendu, kterého ke konci září odvolala tehdejší ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Podle ní Benda nedostatečně komunikoval s obcemi a nezvládl krizové řízení.

Ministerstvo uvedlo, že Jurečka jmenuje nového ředitele Správy NP České Švýcarsko Petra Kříže ve středu na MŽP ve 12:30. Současně se uskuteční krátká tisková konference, při které Kříž představí své vize dalšího směrování národního parku.

V současné době Kříž, který se narodil v roce 1975 v Děčíně, vede regionální pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny ČR - Správy CHKO České středohoří. V předchozích letech pracoval i na Správě CHKO Labské pískovce. Vedle péče o území CHKO a výkonu státní správy se podílel mimo jiné na realizaci projektů z Operačního programu Životní prostředí a z programu Life a je členem Rady NP České Švýcarsko, doplnilo MŽP.

V Českém Švýcarsku vypukl koncem července rozsáhlý lesní požár, který zasáhl přes 1000 hektarů. Hasiči bojovali s plameny v těžko přístupném terénu 20 dní. Starostové některých obcí v Českém Švýcarsku si opakovaně stěžovali na nedostatečnou komunikaci se správou parku už před vypuknutím požáru. Benda vedl národní park od července 2008, skončil 30. září. Po jeho odvolání MŽP vypsalo na obsazení uvolněného místa výběrové řízení.

Novým ředitelem Správy Národního parku České Švýcarsko se stane Petr Kříž (na snímku) ze Správy CHKO České středohoří.

"Od nového ředitele si slibujeme lepší komunikaci ve směru k obcím a zlepšení postavení obcí v radě parku," řekl ČTK starosta Krásné Lípy Jan Kolář (Sdružení 2022). "V případě pana Kříže se jedná o zkušeného pracovníka ochrany přírody, věříme, že do problematiky národního parku se dostane lehce," uvedl. Doplnil, že obce v Českém Švýcarsku nyní společně řeší prevenci před požáry.

Na jmenování nového ředitele národního parku a nového ministra životního prostředí netrpělivě čeká Hřensko. "Jmenování nového ředitele je pro nás zásadní a dobrá zpráva. Konečně budeme mít oficiálního partnera, s nímž můžeme jednat," řekl ČTK starosta Hřenska Zdeněk Pánek (Soutěsky-věc veřejná). "Potřebujeme se co nejdříve sejít a vytyčit strategii, jakým způsobem se přikročí k obnově soutěsek. Zatím nemáme vůbec jasno, kdy se tam bude co dít," uvedl starosta. Obec provozuje plavbu na lodičkách po říčce Kamenice mezi soutěskami. "Geologové tam provádí průzkum. Potřebujeme být pravidelně informováni o dění, abychom věděli, kdy tam můžeme pustit na opravu přístaviště naše lidi. Moc bychom si přáli, aby se provoz lodiček obnovil na startu nové turistické sezony," uvedl starosta.

Národní park České Švýcarsko je nejmladší národní park v Česku, má rozlohu zhruba 79 kilometrů čtverečních. Území tvoří unikátní pískovcová skalní města, kaňony, rokle a neporušené nebo jen málo pozměněné původní ekosystémy. Oblast je součástí Česko-saského Švýcarska, přičemž na německé straně je o deset let déle chráněna jako Národní park Saské Švýcarsko.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď