Novým prezidentem Peru bude radikálně levicový venkovský učitel Castillo

foto Nový prezident Peru Pedro Castillo.

Lima - Novým prezidentem Peru bude původem venkovský učitel s radikálně levicovými názory Pedro Castillo (51), který ve druhém kole hlasování začátkem června těsně porazil pravicovou političku Keiko Fujimoriovou (46), dceru někdejšího autoritářského prezidenta. Oznámila to v pondělí ústřední volební komise jen zhruba týden před termínem, kdy peruánští prezidenti nastupují do úřadu. Castillovi k vítězství už mimo jiné blahopřály země jako Ekvádor, Chile, Kolumbie, Argentina, Venezuela, Kuba, Mexiko, ale také Spojené státy.

Na vyhlášení výsledků druhého kola voleb ze 6. června netrpělivě čekali oba kandidáti i jejich příznivci v ulicích, kde rostlo napětí. Vyhlášení výsledků totiž přišlo po nejdelší době od prezidentských voleb v Peru za několik desetiletí, protože volební soud řešil stovky stížností podaných Fujimoriovou. Ta nyní uznala porážku, obvinila však svého protikandidáta, že zvítězil nelegitimním způsobem. Fujimoriová tvrdí, že volby v řadě okrsků, kde zvítězil Castillo, provázely neregulérnosti, podle mezinárodních pozorovatelů i místního volebního soudu ale bylo hlasování v pořádku.

"Uznávám volební výsledky, protože mi to nařizuje ústava, ale přísahám, že se nevzdám," prohlásila Fujimoriová, která prohrála jen o zhruba 44.000 hlasů. Dcera uvězněného exprezidenta Alberta Fujimoriho se o úřad prezidenta nyní ucházela už po třetí. Svému otci, který byl odsouzen mimo jiné za porušování lidských práv, únosy a podíl na zabití 25 lidí, slíbila milost v případě, že se stane prezidentkou. Také ona může znovu skončit ve vězení, je totiž už několik let vyšetřována kvůli praní špinavých peněz v souvislosti s dřívějšími volebními kampaněmi. Kvůli tomu strávila do loňského května více než rok ve vazbě. Fujimoriová obvinění odmítá.

Koncem června také peruánská prokuratura začala vyšetřovat podezření, že se někdejší šéf tajné služby z doby vlády Fujimoriho (1990–2000) snažil z vězení prostřednictvím známých uplatit členy ústřední volební komise, aby uznali stížnosti na neregulérnost voleb. Jeden ze členů komise z nejasných důvodů koncem června rezignoval.

Konzervativní kandidátka prezidentských voleb v Peru Keiko Fujimoriová.  Fujimoriová v projevu, jímž uznala porážku, prohlásila, že bude dál bojovat "proti komunismu". Nelze prý dovolit, aby Castillo z Peru udělal Kubu nebo Venezuelu, prohlásila také Fujimoriová s odkazem na dva autoritářské režimy. Podobné obavy vyjádřil ve volební kampani například i peruánský nositel Nobelovy ceny za literatury Mario Vargas Llosa, který Fujimoriovou podporoval, stejně jako třeba venezuelský opoziční lídr Leopoldo López.

Castillo, který se do širšího podvědomí dostal v roce 2017 jako lídr stávky za vyšší platy ve školství, po vyhlášení výsledků vyzval k jednotě a slíbil hájit demokracii. V předchozích týdnech rovněž odmítal tvrzení, že chystá znárodnění v energetice. V kampani totiž hovořil o tom, že chystá nová pravidla pro těžební společnosti. "Soukromé investice jsou vítány, ale s jasnými pravidly. Nebudou využívat naše pracující," tvrdil na mítincích Castillo, jehož volební heslem bylo "už žádní chudí v bohaté zemi".

V kampani také hovořil o uspořádání referenda o změně ústavy, která by dala větší úlohu státu v ekonomice. Podle Castilla současná ústava "upřednostňuje soukromé zájmy nad zájmy lidu a zisk nad životem a důstojností". Nový základní dokument by mělo sestavit ústavodárné shromáždění, podobně jako to nyní dělá ve volbách zvolený orgán v Chile, kde si to vynutili Chilané v masových manifestacích.

Nynější volby v Peru byly podle analytiků nejvyhrocenější v novodobé historii země, když se do druhého kola dostali kandidáti z opačných, radikálních konců politického spektra. V posledních týdnech příznivci obou politiků demonstrovali v Limě. S odkládáním vyhlášení výsledků rostlo i napětí mezi oběma tábory a docházelo ke střetům. Minulý čtvrtek pak skupina příznivců Fujimoriové zaútočila na auta, v nichž byli ministr zdravotnictví a ministryně hospodářství. Také několik novinářů uvedlo, že je demonstranti napadli.

Castillo se úřadu na pětileté období ujme 28. července, ve státní svátek, v němž si navíc letos Peru připomíná 200. výročí vyhlášení nezávislosti na Španělsku. Ve funkci nahradí Franciska Sagastiho, který je voleb v roce 2016 už čtvrtou hlavou země. Volby před pěti lety vyhrál Pedro Pablo Kuczynski, který v roce 2018 těsně před hlasováním o sesazení kvůli podezření z korupce rezignoval. Nahradil ho viceprezident Martín Vizcarra, jehož parlament sesadil loni v listopadu rovněž kvůli podezřením z korupce, jíž se měl dopustit ještě jako regionální politik. Vizcarru nahradil šéf parlamentu Manuel Merino, který ale záhy odstoupil po masových protestech v ulicích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 29. července 2021

Očekáváme v 1:00 16°C

Celá předpověď