Nový urychlovač v Řeži umožní datování předmětů nebo výzkum prostředí

foto Slavnostní otevření Laboratoře urychlovačové hmotnostní spektrometrie, 9. května 2022, areál výzkumných ústavů v Řeži, Husinec, u Prahy.

Husinec (u Prahy) - Nový urychlovač, který funguje v dnes oficiálně otevřené laboratoři v Ústavu jaderné fyziky Akademie věd (ÚJF AV) ČR v Řeži u Prahy, umožní datování historických věcí nebo výzkum prostředí. Poslouží například archeologům, klimatologům i řadě dalších vědců. Oproti jiným urychlovačům je výrazně citlivější. Jde o technologii, která v ČR dlouhodobě chyběla, nyní už je v provozu, řekl ČTK při dnešním slavnostním otevření laboratoře ředitel ÚJF AV ČR Petr Lukáš.

Fotogalerie

Takzvaná Laboratoř urychlovačové hmotnostní spektrometrie vznikala přibližně tři roky. Její pomocí bude možné datovat předměty kulturního dědictví, sledovat stav životního prostředí, měřit emise v okolí jaderných elektráren a další. "Dovede také pomoci například při studiu nebo při kontrole dodržování používání jaderných zbraní a podobně," doplnila předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová.

Celkové náklady na stavbu laboratoře a pořízení technologií dosáhly podle Lukáše kolem 383 milionů korun. Peníze na její vznik získal ústav převážně z evropských dotací, pěti procenty se podílela Akademie věd.

Ústav jaderné fyziky AV ČR má v Řeži u Prahy několik urychlovačů, patří k nim například kanadský cyklotron TR-24 sloužící pro výrobu a vývoj farmaceutických preparátů, jsou zde také moderní radiofarmaceutické laboratoře. Další urychlovač je používaný převážně pro špičkový materiálový výzkum.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je čtvrtek 26. května 2022

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď