Nový mexický prezident složil přísahu, slíbil velké změny

foto Nový mexický prezident Andrés Manuel López Obrador (vlevo) složil 1. prosince slavnostní přísahu.

Mexiko - Nový mexický prezident Andrés Manuel López Obrador dnes složil slavnostní přísahu, a stal se tak po několika desetiletích první levicovou hlavou této latinskoamerické země. Ve svém inauguračním projevu López Obrador slíbil radikální změny v kurzu své země a vyhlásil boj chudobě, vysoké kriminalitě a korupci.

Na inauguraci nového prezidenta, který je ve své vlasti běžně označován i zkratkou AMLO, se sjely delegace z několika desítek zemí celého světa. Přísaze 65letého politika, který s velkým náskokem vyhrál červencové volby, přihlíželi například španělský král Felipe VI., americký viceprezident Mike Pence, dcera amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivanka, bolivijský levicový prezident Evo Morales nebo šéf britských labouristů Jeremy Corbyn.

López Obrador přebírá vedení Mexika s řadou velkých problémů a slibuje dalekosáhlé změny. Největšími úkoly jsou pro nového prezidenta zejména vysoká kriminalita spojená s drogovými kartely, rozsáhlá korupce a také tisíce středoamerických migrantů, kteří čekají u americko-mexických hranic a chtějí se dostat do USA. Tento problém bude muset nová mexická vláda řešit s americkým prezidentem Trumpem, který je zastáncem striktně protiimigrační politiky.

Bývalý starosta mexické metropole López Obrador střídá v nejvyšším úřadě po šesti letech Enriqua Peňu Nieta, který odchází s nejnižší podporou veřejného mínění ve srovnání s prezidenty za předchozích 30 let.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je sobota 25. května 2019

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď