Nové technologie v péči o vlasy

foto Herečka Andrea Kerestešová.

Po sedmi letech výzkumů se vědeckým pracovníkům Pantene podařilo redefinovat různé typy vlasů. V důsledku těchto poznání bylo změněno složení ve výrobcích tak, aby vyhovovaly různým typům vlasů a jejich potřebám. Společně s novými výrobky představuje Pantene také novou celosvětovou tvář značky, herečku Liv Tyler. Tváří pro ČR se stala herečka Andrea Kerestešová.

Z průzkumu společnosti vyplývá, že 95 % žen je nespokojeno se vzhledem svých vlasů při běžné každodenní péči. Podle studií je důvodem skutečnost, že si ženy vybírají produkty podle toho, jaké vlasy dle svého úsudku mají, nebo dle požadovaného výsledku. Díky novým technologiím se vědcům podařilo znovu přezkoumat strukturu vlasového vlákna a identifikovat hlavní typy vlasů. Ve snaze lépe porozumět struktuře různých vlasů byly použity také techniky běžné při vesmírném výzkumu (Atomic Force Microscopy, metoda, kterou používá NASA při průzkumech povrchu Marsu) a ve zdravotnictví (Micro-Computed Tomography - metoda používaná ke zjištění hustoty kostní tkáně).

Po sedmi letech výzkumu vědci identifikovali tři různé typy vlasů, a to podle jejich fyzické (jemné, normální až husté) a chemické (barvené) struktury. Podle studií má každý druh vlasů jiné potřeby, které závisí na jeho struktuře a pro každý se tedy hodí jiný typ produktů, aby zajistily co nejlepší uchycení složek na povrchu vlasů.
  • Jemné vlasy mají menší plochu povrchu a také paralelní struktury, takže je pro ně složité vstřebávat aktivní složky, což komplikuje péči. Jemné vlasy mají navíc až o 50 % méně bílkovin, což způsobuje, že plihnou podstatně rychleji než vlasy husté. Proto je pro jemné vlasy nezbytné důkladné mytí.
  • Na druhé straně normální až husté vlasy mají těsná a překřížená vlasová vlákna, a proto potřebují méně vyživujících prvků než jemné vlasy. Normální až husté kadeře mají však tendenci být nepoddajné, hrubé, suché a krepaté. Intenzivní ochrana je tedy nutností.
  • Barvené vlasy mají změněnou chemickou strukturu - jedním z důsledků barvení vlasů je, že vlákna přicházejí o svoji ochrannou vrstvu, což komplikuje vstřebávání a usazování aktivních složek. Barvené vlasy také nejrychleji absorbují vodu, a proto jsou nejvíce náchylné k poškození.

Normální až husté vlasy potřebují díky své struktuře více výživných prvků, které jim pomohou bojovat proti hrubosti, chránit je před poškozením a předcházet krepatění. Vědecký tým objevil nový polymer - nazývaný "Super polymerem" - AM Triquat-76 (Polyguaternium-76), který pomáhá omezovat tření a udržovat aktivní prvky na povrchu vlasů. Ve výrobcích pro péči v této řadě byl použit nový katatonický surfaktant (behentrimonium metosulfát), který odstraňuje hrubost a umožňuje lepší práci s vlasy.

Při vývoji produktů pro jemné vlasy je zásadním kritériem to, aby byly lehké a zbytečně nezatěžovaly vlasy. Ve výrobcích pro tento typ vlasů byly tedy smíchány surfaktanty s novým polymerem na bázi celulózy jménem Methocel, jenž ohleduplně, ale zároveň do hloubky čistí jemné vlasy a odstraňuje zbytky nečistot, které by mohly vlasy zatěžovat. Kondicionéry navíc obsahují polymery na základě guaru, které se starají o hloubkovou výživu.

Při vývoji nových složení pro barvené vlasy se tým vědců soustředil na jemné mytí (k odstranění minerálů a dalších zbytkových prvků) a na hloubkovou výživu, protože tento typ bývá náchylnější k lámání. Nová kolekce obsahuje polymer zvaný polyDADMAC - novou, vysoce účinnou složku používanou pro technologii tekutých krystalů. Díky polymeru se aktivní složky lépe udrží na vlasech. Krásnou a jasnou barvu dodají pozitivně nabité silikony (jako amodimethicony), které pomáhají udržet molekuly barvy na vlasových vláknech a zlepšují hru světla s vlasy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 18. října 2019

Očekáváme v 23:00 13°C

Celá předpověď