Nové pandury převzala 4. brigáda rychlého nasazení

foto Slavnostní předání čtyř kolových obrněných vozidel Pandur pro 41. mechanizovaný prapor v Žatci se uskutečnilo 4. února 2020 ve Štěpánově na Olomoucku.

Štěpánov (Olomoucko) - V Česku i v zahraničí mají najít využití nové pandury, které začala užívat armáda. První čtyři speciální pandury z 20 objednaných obrněných vozidel dnes ve Štěpánově na Olomoucku převzali zástupci 4. brigády rychlého nasazení, která plní nejnáročnější úkoly. Vojáci na moderní bojové technice, kterou výrobci testovali 11 měsíců, vyzdvihují nejen pancéřovou ochranu, ale i jejich mobilitu či špičkové radiostanice. První dodané pandury jsou součást zakázky za 2,07 miliardy korun.

Fotogalerie

Vozidla bude používat 41. mechanizovaný prapor v Žatci. "Budou pro nás obrovským přínosem z hlediska rychlosti i bezpečnosti komunikace a zároveň z hlediska manévrových schopností a balistické ochrany. Vozidla nahradí dosluhující stará kolová vozidla," řekl dnes novinářům spojovací náčelník z 41. mechanizovaného praporu Jan Petr.

Moderní bojová technika je podle ředitele agentury logistiky Stanislava Hudečka určena pro úkoly na území České republiky i v zahraničí. Podle Jana Petra nová vozidla lépe zapadají do koncepce bojového praporu.

"Velká mobilita, velká schopnost v průchodnosti terénu a zároveň obrovské množství nových radiostanic, které jsou podstatně výkonnější a lepší než ty stávající," vyzdvihl Petr největší pozitiva vozidel.

Podle Vladimíra Matyáše ze společnosti Tatra Defence Vehicle se pandury před předáním armádě testovaly 11 měsíců a to nejen na půdě společnosti a v akreditovaných zkušebnách. Pandury před převzetím zkoušeli i vojáci například ve výcvikových prostorech. Na výrobě se podílela podle Matyáše více než desítka českých firem i výzkumných ústavů. Další vozidla podle zakázky dodá společnost v březnu a poté postupně do konce letošního roku, řekl dnes novinářům Matyáš. Součástí dodávky jsou i soupravy stanoviště pro činnost štábu.

Zakázku za 2,07 miliardy korun na dodávku dvou desítek pandurů ministerstvo obrany uzavřelo s firmou TDV v lednu 2017. Šest pandurů bude ve verzi velitelsko-štábní a 14 ve verzi spojovací. Nákup vláda schválila v roce 2015.

Tatra Defence Vehicle se specializuje na vývoj, výrobu, generální opravy a modernizace převážně obrněných a speciálních vozidel pro domácí i zahraniční zákazníky. Do jejího portfolia patří například výroba, údržba a opravy vozidel Pandur II. Zabývá se i vývojem a produkcí obrněných vozidel využívajících podvozky Tatra nebo se společností Tatra Trucks spolupracuje na výrobě obrněných vozidel typu Titus.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je středa 27. ledna 2021

Očekáváme v 13:00 2°C

Celá předpověď