Nová studie: Králem zimního dojezdu je Jaguar I-Pace

foto Ilustrační foto -

To, že zimní teploty snižují dojezd elektromobilů, je věc všeobecně známá. Některé modely s elektrickým pohonem se však s mrazy vyrovnávají lépe než jiné a uživatel nemusí dobíjet nějak výrazně častěji.

Nová americká studie organizace Reccurent se zaměřila na výsledky třinácti modelů vozů, z nichž dvanáct je oficiálně nabízeno také na evropských trzích s novými osobními vozy.

Studie brala v potaz zkušenosti uživatelů sedmi tisícovek vozidel provozovaných v USA a zaznamenávala odchylky mezi reálnými dojezdy při teplotách + 21 stupňů Celsia a při mrazu od mínus jednoho do mínus sedmi.

Výsledky ukázaly, že nejdále se na jedno nabití dostanete s modelem Hyundai Kona Electric. Pokud je léto, tak je reálný dojezd 465 kilometrů, pokud zima, tak činí 386 kilometrů. Rozdíl mezi oběma hodnotami činí 17 procent. To Konu Electric řadí někam doprostřed startovního pole.

Nejmenší odchylky zaznamenala studie u Jaguaru i-Pace. Konkrétně šlo o pouhá tři procenta. V létě tak s ním můžete ujet 396 kilometrů a v zimě velmi podobnou vzdálenost (384 kilometrů). Zima nemusí moc trápit ani majitele modelu Audi e-tron. I v zimě lze ujet 338 kilometrů, což je oproti letní hodnotě úbytek jen osm procent.

Nepříliš dobře si vedly nabízené typy vozů značky Tesla. U nejhoršího z nich, kterým byl Model Y ve verzi Long Range, činil úbytek dojezdu v zimě 27 procent, nejlepší pak byla se ztrátou 13 procent Tesla Model S 75D.

Vůbec nejhorší výsledky studie připisuje Volkswagenu ID.4, Fordu Mustang Mach-E (v obou případech ztráta 30 procent dojedu v zimních podmínkách) a Chevroletu Bolt (dokonce 33 procent).

Nejmenší vzdálenost (přesně 177 kilometrů) lze v zimě překonat s Volkswagenem e-Golf. Ten má ale ze všech zkoumaných vozů také nejmenší kapacitu baterie.

 Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď