Nová sada umožní samooodběr vzorků na covid-19

foto Miroslav Svoboda ze společnosti Riocath ukazuje set pro laický samoodběr vzorků k testu na covid-19 na tiskové konverenci 29. června 2020 v Praze.

Praha - Nižší riziko kontaminace vzorku i možné nákazy zdravotníků má přinést sada, s jejíž pomocí si lidé budou moct sami odebrat vzorek k testu na nemoc covid-19. Sadu budou moct využít například rodiny či personál sociálních ústavů. Má být cenově srovnatelná s dosud využívanými testovacími sadami, bude stát 70 až 120 korun. Zástupci holdingu Riocath a Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB) sadu představili na dnešní tiskové konferenci. Nyní test na koronavirus pro samoplátce může stát podle ministerstva zdravotnictví maximálně 1674 korun, za odběr si laboratoře nebo nemocnice mohou účtovat nejvýše 82 korun.

Fotogalerie

Sada pro samoodběr musí ještě projít dalšími testy a certifikací, výroba by mohla začít do několika měsíců. Má být využívána jako součást PCR testu. Jejím základem je dvouplášťová trubička, která podle tvůrců zajišťuje bezpečné provedení stěru ze zadní stěny nosohltanu. Podle ředitele ÚOCHB Zdeňka Hostomského si Riocath a ústav nechaly před několika lety trubičku patentovat pro šetrnější přístup do tělních dutin. Další využití získala poté, co výzkumníci z ÚOCHB začali na jaře vyvíjet soupravy pro laboratorní diagnostiku covidu-19, která měla Česko vyvést ze závislosti na zahraničních sadách. Proti běžné štětičce se ta v nové sadě neposouvá, ale vybaluje. Tento postup by měl být pro uživatele příjemnější.

Miroslav Svoboda z Riocath uvedl, že cílem vývojářů mimo jiné bylo, aby set umožnil odběr více vzorků najednou a směsný test. V případě, že by se prokázala pozitivita, by podle tvůrců byli členové skupiny, která si test provedla, posléze otestování jednotlivě. K tomu by mělo posloužit několik zkumavek s roztoky. Svoboda dodal, že možnost samoodběru také sníží riziko nákazy zdravotníků a usnadní práci laborantům.

Svoboda řekl, že vedle ceny sady budou další náklady spojeny s následným zpracováním vzorku. Podle jeho slov je třeba nyní vyjednat certifikaci s ministerstvem zdravotnictví. Společnost také řeší podobu a zajištění hromadné výroby. Při dobrém vývoji by výroba mohla začít do podzimu, v tu dobu by měly být sady dostupné minimálně pro Českou republiku. Společnost pomýšlí i na vývoz do zahraničí, včetně Spojených států.

Svoboda řekl, že si dovede představit, že by sady mohly být v budoucnu v Česku běžně dostupné i v lékárnách. Pokud produkt uspěje ve všech testech, tak by se podle Konvalinky dal využít i v nemocnicích.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 9. srpna 2022

Očekáváme v 17:00 24°C

Celá předpověď