Nová prognóza MF je podle ekonomů vcelku realistická

foto Sklad a distribuční centrum. Ilustrační foto.

Praha - Dnes zveřejněná makroekonomická prognóza ministerstva financí je vcelku realistická a zohledňuje dopady šíření koronaviru. Proto také bylo na místě zhoršení odhadu letošního vývoje ekonomiky. Vyplývá to z reakcí analytiků oslovených ČTK.

Ministerstvo financí (MF) v nové makroekonomické prognóze počítá letos s poklesem ekonomiky o 6,6 procenta a příští rok s růstem o 3,9 procenta. Podle MF se na úroveň před pandemií koronaviru ekonomika vrátí až v roce 2023. Předtím úřad zveřejnil prognózu v dubnu a odhadl v ní letos kvůli dopadům šíření koronaviru pokles ekonomiky o 5,6 procenta. Pro příští rok MF počítalo s růstem HDP o 3,1 procenta. Z dnes zveřejněné prognózy chce ministerstvo vycházet při přípravě státního rozpočtu na příští rok.

"V hlavních parametrech považuji novou prognózu MF za vcelku realistickou. Dokonce se podle mého názoru drží spíše velmi jemně na straně pesimismu. S ohledem na mimořádně turbulentní epidemiologický vývoj se domnívám, že predikce ministerstva výrazně nevybočuje," uvedl analytik Raiffeisenbank Vít Hradil.

"Celkově hodnotím novou prognózu ministerstva financí jako realistickou. Zároveň se podle nás ministerstvo vrátilo ke své předchozí praxi, kdy makroekonomické prognózy byly spíše lehce opatrné. Ty pak následně přinášely pozitivní překvapení, která se promítala do vývoje státního rozpočtu v posledních letech," uvedl i ekonom Komerční banky František Táborský. Dodal, že pro příští rok prozatím počítá s deficitem státního rozpočtu 270 miliard korun.

Podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka prognóza zohledňuje dosavadní fakta o pandemii koronaviru. "Proto byla na místě aktualizace směrem k horšímu propadu ekonomiky. Ve většině parametrů se odhad ministerstva příliš neliší od jiných existujících prognóz. Jedinou vadou je absence odhadu salda veřejných financí pro příští rok," uvedl.

Nynější oživení ekonomiky přitom podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky je poměrně silné. "Nicméně další vývoj je do velké míry závislý na hospodářské politice, přičemž předkrizová úroveň HDP je realisticky dosažitelná už na přelomu let 2021 až 2022, tedy zhruba o rok dříve než s čím počítá prognóza MF," uvedl.

"Celkově lze říci, že vyznění prognózy z dílny ministerstva jdou realistickým směrem," uvedl také hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč. Ten osobně letos počítá s poklesem ekonomiky o šest procent. "Nicméně vývoj na poli pandemie může mít ve zbytku roku negativní dopad na sentiment v ekonomice a na výkon české ekonomiky jako takový," dodal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je sobota 31. října 2020

Očekáváme v 9:00 12°C

Celá předpověď