Nová aplikace přibližuje osudy židovských spoluobčanů Plzně v době holokaustu

foto Ilustrace z aplikace Příběhy lidí a míst: Plzeň a holocaust, která přiblížuje obyvatelům a návštěvníkům Plzně osudy židovských spoluobčanů v době holocaustu.

Plzeň - Nová bezplatná aplikace přiblíží obyvatelům a návštěvníkům Plzně osudy židovských spoluobčanů v době holokaustu. Přístupná je i v němčině. Snaží se vysvětlit a přiblížit nelidské podmínky, v nichž žili židovští obyvatelé ve druhé světové válce, řekla dnes ČTK koordinátorka projektu Tereza Vágnerová z Koordinační centra česko-německých výměn mládeže Tandem, které je součástí Západočeské univerzity v Plzni. Právě ve čtvrtek 26. ledna uplyne 81 let od posledního transportu židovských obyvatel Plzně.

Nová trasa webové aplikace Příběhy lidí a míst: Plzeň a holocaust je podle Vágnerové na stránkách Hry - Zažij Plzeň! "Hra vznikla díky spolupráci mezinárodních projektů Zažij Plzeň! a Přepni (se) na historii, které Tandem zastřešuje," uvedla. Podle koordinátorky nabízí jedno- až dvouhodinové putování po stopách holokaustu v Plzni, buď přímo v terénu se svým mobilem nebo z domova u počítače. Délka trasy závisí na tom, zda účastník pročte a zhlédne všechny doporučené materiály a videa, dodala.

Autoři zpracovali téma holokaustu formou příběhů obyčejných lidí. "Dohledali jsme osudy zajímavých osobností spojených s městem, ale přidali jsme k nim ještě fiktivní průvodkyni, pětiletou Evu, která dění komentuje a příběhy propojuje. Hra je tak přístupnější i pro menší děti," řekla Vágnerová.

Martina Petrakovičová, matka dvou školáků z prvního stupně, uvedla, že navzdory ponurosti tématu ji i její syny hodně bavila. "Jsem fakt nadšená, že jsem hravou formou mohla kluky seznámit s touhle důležitou kapitolou dějin," řekla. Informace a úkoly jsou podle Vágnerové zajímavé také pro dospělé i učitele. Hra je dostupná zdarma. Není nutné ji stahovat, stačí registrace a připojení k internetu.

"Nejedná se tak úplně o novou hru, spíš novou trasu v aplikaci Hry - Zažij Plzeň!," uvedla ředitelka Tandemu Lucie Tarabová. Aplikace vznikla v časech pandemie, kde chtěl Tandem zajímavým způsobem zpřístupnit lidem město i v době, kdy nebylo možné se setkávat a organizovat komentované procházky. Tematické procházky lze také absolvovat jen s průvodkyní. Program Zažij Plzeň! se zaměřuje zejména na česko-německé skupiny, ale je vhodný i pro školy i širokou veřejnost.

Interaktivní procházky Zažij Plzeň! už deset let pomáhají českým, německým i česko-německým skupinám zažít město jinak. Přepni (se) na historii, společný projekt Tandemu a Univerzity Pasov, je historicko-politické vzdělávání na památných místech v česko-bavorském příhraničí.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je úterý 6. června 2023

Očekáváme v 9:00 16°C

Celá předpověď