Nezvykle teplé počasí trvá už sedm dní, čeká se ale ochlazení

foto Podzimní krajina v okolí obce Paseka na Šternbersku na snímku z 2. listopadu 2018.

Praha - Pro konec října nezvykle teplé počasí trvá už sedm dní, teplotní rekordy dnes padly na 36 ze 154 stanic měřících alespoň 30 let. Na dvou místech teploměr ukázal víc než 23 stupňů Celsia. ČTK to řekla Michaela Valachová z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Po víkendu se podle předpovědi ochladí.

"Stanic měřících 30 a více let je celkově 154 a na 36 z nich byl překonán nebo vyrovnán extrém pro dnešní den, pro 27. říjen, což je víc než pětina," řekla Valachová. Tepleji než jinde dnes podle ní bylo ve středních, jižních a východních Čechách a také v Moravskoslezském kraji, zejména v závětří za Jeseníky.

Naopak nejchladnější počasí dnes měl Olomoucký a Jihomoravský kraj. "Tam byly mlhy, dopoledne se rozpouštěly a teploty tam nestihly tolik vystoupat," uvedla Valachová. Na stanicích v těchto krajích tak meteorologové naměřili maximálně 15 až 16 stupňů Celsia.

Nejvýše se dnes teplota dostala v Českých Budějovicích - Rožnově, kde teploměr ukázal 23,7 stupně. O desetinu stupně tak zde bylo překonáno dosavadní maximum z roku 2006. Opět padl rekord také v Osoblaze na Bruntálsku, kde dnešních 23,2 stupně Celsia přepsalo šest let starou hodnotu 21,7 stupně. Třetí nejteplejší dnes byla Čáslav - Nové Město, ale 22,7 stupně dosavadní rekord pro dnešní den z roku 2006 nepřevýšilo.

Dneškem teplé dny končí a teploty přes den podle předpovědi spadnou o víc než deset stupňů. Do Česka přichází studená fronta z Německa a Polska a přinese studený vzduch od severozápadu. V pondělí tak meteorologové očekávají přes den maximálně osm až 12 stupňů Celsia, v dalších dnech už by se teploty neměly dostat nad deset stupňů. V noci může od středy mrznout.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 5:00 9°C

Celá předpověď