Nezaměstnanost v Česku v lednu stoupla na 3,1 procenta

foto Vývoj míry nezaměstnanosti od ledna 2019 do ledna 2020.

Praha - Nezaměstnanost v České republice v lednu podle údajů Úřadu práce ČR stoupla na 3,1 procenta z prosincových 2,9 procenta. Počet lidí bez práce se zvýšil o 14.490 na 230.022, přesto je to nejnižší lednová hodnota od roku 1997. Důvodem nárůstu počtu nezaměstnaných bylo především ukončování sezónních prací v souvislosti s koncem roku a zimou.

Fotogalerie

Podle ředitele Odboru zaměstnanosti Generálního ředitelství ÚP ČR Jana Karmazína nezaměstnanost v lednu roste pravidelně. "Ve větší míře přicházeli do evidence Úřadu práce lidé, kterým na konci loňského roku skončily termínované pracovní smlouvy a dohody. Také část živnostníků přerušila své podnikání," uvedl. Nárůst nezaměstnanosti na 3,1 procenta očekávali i analytici, které oslovila ČTK.

V meziročním srovnání nezaměstnanost v lednu klesla o 0,2 procentního bodu, lidí bez práce tak bylo o 15.035 méně. Naopak volných míst bylo o 9938 více než před rokem. Na jedno volné pracovní místo letos v lednu připadlo v průměru 0,7 uchazeče. Podle Karmazína zaměstnavatelé stále mají zájem o nové zaměstnance hlavně v technických a dělnických oborech, v sociálních službách nebo ve zdravotnictví.

Nejvíce volných míst bylo v Praze, téměř 74.000. V hlavním městě byla mezi kraji i nejnižší nezaměstnanost, když stagnovala na prosincových 1,9 procenta. Následoval Pardubický kraj s 2,4 procenta. Nejvíce lidí bez práce, 4,6 procenta, bylo v Moravskoslezském kraji.

Podíl nezaměstnaných osob ve věku 15 - 64 let v okresech ČR, údaje za leden 2020. Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v lednu všech 77 okresů, přičemž v 31 regionech byl podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr.

Nejnižší podíl lidí bez práce byl v okrese Praha - východ, kde činil 1,2 procenta. Okresy Praha-západ a Rychnov nad Kněžnou shodně vykázaly 1,5 procenta a Pelhřimovsko mělo 1,6 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost byla na Karvinsku, a to 6,9 procenta. Mírně nižší byla na Bruntálsku a Znojemsku, kde činila šest, resp. 5,9 procenta.

V evidenci pracovních úřadů byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem nebo maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných byl v lednu 43 let, přitom více než třetině lidí v evidenci úřadů práce bylo přes 50 let. 

Situace na trhu práce je podle ekonomů nadále příznivá 

I přes lednový nárůst nezaměstnanosti zůstává situace na trhu práce podle analytiků oslovených ČTK příznivá díky vysokému počtu nabízených míst. Zároveň je ale podle nich pracovní trh na svých limitech, když již není prostor pro další pokles. V následujících měsících nicméně ekonomové očekávají spíše stagnaci než růst podílu nezaměstnaných.

"Dosavadní vývoj nenasvědčuje tomu, že bychom v brzké době mohli očekávat výraznější nárůst počtu nezaměstnaných. Nepříznivý vývoj v průmyslu by však tato očekávání mohl zvrátit," uvedla analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková. Za celý letošní rok očekává zvýšení míry nezaměstnanosti v řádu desetin procentních bodů.

V souhrnu situace na pracovním trhu zůstává podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka příznivá s vysokým počtem nabízených volných pracovních míst. "Nezaměstnanost vyjádřená podílem nezaměstnaných osob je rekordně nízká a možnost jejího dalšího poklesu je s ohledem na zpomalující ekonomiku v podstatě vyloučená. Navíc se ze strany firem začínají objevovat zřejmé signály slabší poptávky po nových zaměstnancích," uvedl.

Celkové údaje o nezaměstnanosti přitom podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška kontrastují s vývojem zaměstnanosti v průmyslu, kde se v prosinci prohloubil meziroční propad v počtu zaměstnaných. "Zdá se tedy, že zaměstnanci uvolňovaní z průmyslu jsou převážně agenturní pracovníci, kteří jsou obratem dáváni k dispozici pro jiná odvětví. Předpokládáme, že přes zpomalení ekonomiky uvedený proces bude ještě několik měsíců patrný," uvedl.

V nejbližších měsících bude podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka nezaměstnanost kolísat vlivem sezónních faktorů. "Základním trendem bude ovšem stagnace. Podíl nezaměstnaných na obyvatelstvu se po většinu roku bude držet mírně pod třemi procenty," uvedl.

Za celý minulý rok dosáhl podíl nezaměstnaných osob 2,8 procenta a v roce 2018 to bylo 3,2 procenta. "Ačkoli v letošním roce předpokládáme další mírně zpomalování tuzemské ekonomiky, podíl nezaměstnaných osob by však měl vesměs stagnovat, jelikož trh práce má obvykle velkou setrvačnost," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Ředitel pracovního portálu JenPráce.cz Radovan Hypš ČTK řekl, že přetrvává vysoký zájem o pozice jako jsou skladníci, svářeči a operátoři výroby. "Zajímavým trendem je zvýšená poptávka po lidech ve zdravotnictví, která dříve tak silná nebyla," uvedl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

9°C

Dnes je sobota 29. února 2020

Očekáváme v 7:00 2°C

Celá předpověď