Nezaměstnanost stagnovala na 2,7 %, podle analytiků poroste

foto Podíl nezaměstnaných osob ve věku 15 - 64 let - vývoj od září 2018 do září 2019.

Praha - Nezaměstnanost v Česku zůstala v září třetí měsíc v řadě na 2,7 procenta. Podle analytiků už nemá prakticky kam klesnout a očekávají, že do konce roku mírně vzroste. Letošní průměr by měl být na úrovni 2,8 procenta. Počet lidí bez práce v září klesl na 201.900, což je nejnižší zářijová hodnota od roku 1996. Současně ubylo i volných pracovních míst, zaměstnavatelé jich nabízeli zhruba 345.000, oznámil dnes Úřad práce ČR (ÚP ČR).

"Firmy už naplno rozjely svou činnost a přijímají další nové zaměstnance. Zájem z jejich strany je především o technické profese nejen na dělnických, ale i vyšších pozicích," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková. Nadále pokračují sezonní práce a zároveň doznívá turistická sezona.

Podíl nezaměstnaných osob ve věku 15 až 64 let - údaje v září 2019 v regioench. Nejnižší míra nezaměstnanosti byla na konci září v Jihočeském a Pardubickém kraji, kde shodně činila 1,9 procenta. V Praze a Plzeňském kraji byla nezaměstnanost na dvou procentech. Naopak v Moravskoslezském kraji bylo bez práce 4,2 procenta lidí. Na jedno volné pracovní místo připadá celostátně v průměru 0,6 uchazeče.

Meziměsíční nárůst nezaměstnanosti zaznamenalo v září 25 okresů, pokles 51. Nejnižší podíl nezaměstnaných má Praha-východ, a to 1,2 procenta. V okresech Jindřichův Hradec a Rychnov nad Kněžnou je bez práce 1,3 procenta lidí. Nejhůře je na tom Karvinsko s nezaměstnaností 6,6 procenta.

Zaměstnavatelé měli největší zájem o dělníky v oblasti výstavby budov, montážní dělníky, pomocníky ve výrobě, uklízeče a pomocníky v hotelích, řidiče nákladních aut, obsluhu vysokozdvižných vozíků a skladníky, kuchaře, svářeče, řezače plamenem, páječe nebo zedníky. Firmám dlouhodobě chybí kvalifikovaní řemeslníci a odborníci v informačních technologiích. Tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

V evidenci ÚP byli nejčastěji lidé s nízkou kvalifikací, se základním, nedokončeným a středním odborným vzděláním, s výučním listem či středním vzděláním s maturitou. Průměrný věk nezaměstnaných činil 42,1 roku. Mezi evidovanými bylo 70.665 lidí nad 50 let, což je 35 procent z celkového počtu nezaměstnaných. Déle než 12 měsíců byla bez práce téměř čtvrtina uchazečů. Průměrná délka nezaměstnanosti činila 510 dnů.

V září tradičně přibývá na úřadech práce absolventů. Letos jich meziměsíčně bylo o 3849 více, tedy 9793. Dlouhodobě ale jejich počet klesá. Loni v září úřady evidovaly 10.522 absolventů, v roce 2017 jich bylo 12.242 a o rok dříve 17.514.

V evidenci se objevují nejčastěji absolventi středních škol a učilišť, především škol zaměřených na ekonomiku a podnikání, administrativu, gastronomii nebo hotelnictví. Velkou šanci na získání práce v co nejkratší době mají absolventi vysokých škol, zejména lékařských fakult, oborů zaměřených na informační a komunikační technologie, přírodní vědy, matematiku a statistiku a absolventi technických, zejména strojírenských a elektro oborů. Velká poptávka je i po řemeslných oborech.

Podle Sadílkové se řada mladých snaží hledat práci už v době studia. Zaměstnavatelé chtějí uchazeče, kteří mohou do firem vnést inovativní myšlení, nové prvky a nadšení, což se dobře osvědčuje v praxi, zejména ve smíšených týmech. "Firmy jsou ochotny přijímat absolventy na téměř všechny pozice. Za pozitivní označují fakt, že mladí lidé nemají naučené stereotypy z předchozích zaměstnání," dodala Sadílková.

Ke konci září nabízeli zaměstnavatelé absolventům 74.732 volných míst. Nejčastěji to byly pozice pro montážní dělníky výrobků a zařízení, kováře, nástrojáře, obsluhu výrobních strojů, pojízdných a stacionárních zařízení, pomocníky ve výrobě nebo řemeslníky a kvalifikované pracovníky ve stavební výrobě. 

Nezaměstnanost podle analytiků nemá už téměř kam klesnout

Nezaměstnanost v ČR podle analytiků oslovených ČTK nemá už téměř kam klesnout. V říjnu se sice ještě může nepatrně snížit v souvislosti s tím, jak se do pracovního procesu zapojí absolventi, ale do konce letošního roku míra nezaměstnanosti mírně vzroste. I tak bude dál nejnižší v celé Evropské unii.

"Nejen že nezaměstnanost už viditelně neklesá, jak tomu v září bývalo, ale zastavil se i růst nabídky volných pracovních míst. Není to přitom vlastně novinka, protože množství volných míst (po sezonním očištění) v podstatě stagnuje čtvrtým měsícem v řadě," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Podle analytičky Komerční banky Jany Steckerové není zpomalování domácí ekonomiky na trhu práce zatím příliš vidět. Projevovat se začíná v průmyslu, kde zaměstnanost od začátku roku nepřetržitě klesá. "Vývoj situace v oblasti průmyslu tak podle našeho názoru předznamenává další vývoj na českém trhu práce. V letošním roce podíl nezaměstnaných ještě stihne dosáhnout v průměru svého historického minima na úrovni 2,8 procenta. Příští rok si ho ale už neudrží a stoupne na 3,1 procenta," uvedla.

Letošní průměr na úrovni 2,8 procenta očekávají také analytička Raiffeisenbank Eliška Jelínková nebo hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Podle něj už nezaměstnanost nemá prakticky kam klesat. "V příštím roce začnou výrazněji sílit tlaky na její růst, který bude způsoben předně nepříznivou situací v zahraniční, například v Německu, na němž jsme ekonomicky závislí," sdělil. V roce 2020 očekává míru nezaměstnanosti 3,3 procenta. "I tak však bude nadále nejnižší v rámci celé EU," dodal.

Jelínková se ale domnívá, že v říjnu může ještě nezaměstnanost mírně klesnout. Stejný názor má i analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. "V říjnu pravděpodobně uvidíme pokles podílu nezaměstnaných na 2,6 procenta a stejná hodnota se udrží i v listopadu, než půjde nezaměstnanost před koncem roku opět nahoru," uvedl Sobíšek. V lednu čeká návrat podílu nezaměstnaných výrazněji nad tři procenta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pátek 29. května 2020

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď