Nevyužitých 560 mil. Kč na bydlení pro uprchlíky půjde na jinou pomoc Ukrajině

foto Ilustrační foto - Váleční uprchlíci z Ukrajiny se stěhují do bývalé ubytovny fakultní nemocnice, 19. srpna 2022, Hradec Králové. Část dosud nevyužívané budovy na sídlišti Moravské Předměstí připravilo město pro ubytování asi 80 uprchlíků. 

Praha - Nespotřebovaných 560 milionů korun z programu ministerstva pro místní rozvoj na rozšíření bydlení pro ukrajinské uprchlíky půjde na jinou pomoc pro Ukrajinu. Schválila to dnes vláda, uvedlo na twitteru ministerstvo.

Program Ukrajina - rozšíření veřejných ubytovacích kapacit skončil 30. září, bylo v něm připraveno 860 milionů korun. Na začátku října resort informoval o tom, že přijal celkem 178 žádostí o dotace za 220 milionů korun. Díky programu pomůže až 2425 uprchlíkům z Ukrajiny, případně i dalším potřebným osobám, uvedlo tehdy ministerstvo.

V úterý úřad uvedl, že žadatelé vyčerpali celkem 300 milionů korun. "Zbylých 560 milionů chceme proto po dohodě s dalšími resorty využít na jinou, v tuto chvíli vhodnější, pomoc Ukrajině," poznamenal vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti).

Z nespotřebované částky 300 milionů korun použije ministerstvo práce a sociálních věcí k vyhlášení mimořádné výzvy na podporu sociálního začleňování osob v bytové nouzi pro ukrajinské uprchlíky, kteří se v Česku nacházejí v dočasném, nouzovém či nevyhovujícím ubytování.

O 100 milionů korun méně připadne Správě státních hmotných rezerv na pořízení dalších kontejnerových základen pro nouzové ubytování, a to včetně jejich vybavení. Zbylých 60 milionů získá ministerstvo zahraničí na humanitární pomoc, zejména by měly být poskytnuty na opravu škod na ukrajinské energetické síti, kterou poškodily četné ruské útoky.

Příjem žádostí ministerstvo pro místní rozvoj zahájilo 20. dubna a původně ho plánovalo ukončit 31. května. Termín ale kvůli pokračujícímu rusko-ukrajinskému konfliktu dvakrát prodloužilo, později upravilo také podmínky. Rozšířilo například okruh žadatelů. Mohly jimi být i nestátní neziskové organizace či náboženské společnosti.

Dále úřad zvýšil maximální limit dotace na jednoho člověka v bytě. Na opravu a vznik bytů ministerstvo poskytovalo příspěvek nejvýše 150.000 korun na osobu, původně to bylo 120.000 korun. Týkalo se to bytů, které dříve nebyly technicky uzpůsobené k ubytování lidí. Na opravu ubytoven mohli žadatelé čerpat maximálně 40.000 korun na osobu.

Ministerstvo práce má do poloviny ledna připravit revizi dávek pro uprchlíky

Ministerstvo práce má do poloviny ledna navrhnout, jak by měly od dubna vypadat dávky pro válečné uprchlíky z Ukrajiny. Má připravit revizi systému podpory. Uložila mu to vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Asistenční centra pro příchozí budou podle něj kraje provozovat do konce března, pak od nich provozování převezme stát.

Česko přiznává uprchlíkům dočasnou ochranu zatím do konce března. Kabinet dnes schválil návrh novely, která ji podle dohody EU prodlužuje o rok. Uprchlíkům s vízem k ochraně stát vyplácí humanitární dávku 5000 korun na pořízení základního vybavení pro začátek života v ČR. Příchozí v nouzi ji mohou pobírat opakovaně, ale nejdéle dalších pět měsíců. Dávka není pro ty, kteří mají zajištěné ubytování se stravou a vybavením. Běženci, kteří jsou v ČR víc než půl roku a jsou v tísni, pak mohou požádat o další podporu. Od šestého měsíce po získání dočasné ochrany může dospělý dostat částku ve výši životního minima, nyní tedy 4620 korun. Pro děti a mladé do 18 let to může být teď 3320 Kč. Úřady práce pak posílají ještě solidární příspěvek těm, kteří zdarma u sebe doma či ve svém volném bytě ubytují uprchlíky aspoň na 16 dní v měsíci.

"Ministerstvo práce má do 15. ledna představit revizi systému, jak bude vypadat od 1. dubna s dávkami a příspěvky. Druhý rok se pojede podle nových pravidel," řekl Rakušan.

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dříve řekl, že se český sociální systém uprchlíkům plně neotevře. Podle Jurečky je důvodem hlavně to, že by to úřady nebyly schopny personálně a technicky zvládnout. Česko tak vyplácení humanitární dávky prodlouží, uvedl ministr.

Asistenční centra, kde mohou uprchlíci po příjezdu získat pomoc, zajistit si ubytování a vyřídit i další náležitosti, budou kraje podle vicepremiéra provozovat do konce března. Od dubna pak zajištění provozu převezme stát. "S kraji jsme se dohodli," uvedl ministr vnitra.

Ruská invaze na Ukrajinu začala 24. února. Od té doby v Česko vydalo 463.800 víz k ochraně. Podle dřívějších informací zhruba 35 procent z nich mají děti a mladí do 18 let. Z dospělých 72 procent tvořily ženy a přes pět procent jsou lidé nad 65 let. Cizinecké policii svůj pobyt dosud nahlásilo 606.900 lidí z Ukrajiny.

Jurečka několikrát zopakoval, že příjemců humanitární dávky postupně ubývá. Podle údajů ministerstva práce ji v září dostalo 141.000 lidí, tedy skoro o 100.000 méně než v jarních měsících. Celkové výdaje činily zhruba sedm miliard korun. Do práce na konci září chodilo přes 87.800 lidí z Ukrajiny s uprchlickým vízem. Od dubna do 25. září úřad práce poslal pak domácnostem celkem 122.900 solidárních příspěvků na ubytování uprchlíků za víc než miliardu korun.

Dočasná ochrana se asi prodlouží o rok do konce března 2024

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je čtvrtek 1. června 2023

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď