Neúspěšnost u maturitních testů v červenci klesla z 11,2 na 4,9 procenta

foto Člen maturitní komise otevírá zásilku se státními maturitami - ilustrační foto.

Praha - Neúspěšnost u státních maturitních testů letos po mimořádném termínu v červenci klesla z květnových 11,2 procenta na 4,9 procenta maturantů. Proti loňsku, kdy neuspělo 17,7 procenta, se tak snížila o 12,8 procentního bodu. ČTK o tom informoval Cermat. Neúspěšnost byla zatím nejnižší od roku 2013. Jedním z důvodů může být i to, že se žákům zdravotnických a sociálních oborů v souvislosti s epidemií covidu-19 mohl jako výsledek zkoušky započítávat místo testů průměr známek za dobu studia.

Mimořádný termín didaktických testů se konal 7. až 9. července na 99 středních školách. Ministr školství Robert Plaga (za ANO) ho letos vyhlásil s ohledem na epidemii covidu-19, kvůli které se řadu měsíců žáci museli učit na dálku. Červencového termínu se mohli zúčastnit všichni maturanti, kteří neuspěli v řádném termínu v květnu nebo se z něj omluvili. Podle Cermatu se k němu přihlásilo 10.900 maturantů, z nichž se dostavilo 86 procent. V řádném termínu 24. až 26. května dělalo zkoušku poprvé 68.613 maturantů, nezvládlo ji 7708 z nich.

U zkoušky z češtiny propadlo po řádném i mimořádném termínu 2,3 procenta prvomaturantů, tedy o 2,4 procenta míň než v květnu. Loni činila neúspěšnost v češtině 14,2 procenta. Angličtinu nezvládlo po obou jarních termínech 2,5 procenta studentů, v květnu to bylo 6,3 procenta, loni 5,1 procenta. V matematice se neúspěšnost po červencovém termínu snížila z květnových 16,6 procenta na 6,6 procenta. Minulý rok test z matematiky nesložilo 17,5 procenta konajících.

Podle již dříve zveřejněných informací letos ministerstvo školství snížilo hranici neúspěšnosti v matematice z 33 procent na 27 procent testu, jinak by byl zřejmě podíl neúspěšných větší. Úřad to zdůvodnil tím, že distanční vzdělávání v aktuálním školním roce neumožňovalo procvičit všechnu látku.

Didaktické testy mohli letos skládat všichni žáci posledního ročníku, kteří prospěli v prvním pololetí školního roku. Testy nemuseli skládat studenti zdravotnických a sociálních oborů, kteří pomáhali s covidem-19 v nemocnicích a domovech seniorů. Ostatním se s ohledem na měsíce trvající výuku na dálku prodloužil čas na v češtině a cizím jazyku o deset minut, v matematice o 15 minut.

V němčině v červenci neúspěšnost poklesla z květnových 19,7 na 10,5 procenta, v ruštině z 9,2 na 4,7 a ve španělštině z 2,4 na 0,6 procenta. Z francouzštiny uspěli všichni přihlášení už v květnu.

Zástupci škol a pedagogických spolků už v první polovině června zhodnotili výsledky testů vesměs jako zdařilé. Za možný důvod poklesu neúspěšnosti v češtině označili například to, že se maturanti letos nemuseli připravovat zároveň na písemné a ústní zkoušky a že v testech byly jednoznačné otázky bez chytáků. Rozumné bylo podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka také snížení hranice neúspěšnosti z matematiky. Snahy o úřední maturitu, kterou prosazovali premiér Andrej Babiš (ANO) nebo poslankyně Kateřina Valachová (ČSSD), se podle něj ukázaly jako neopodstatněné.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 2. srpna 2021

Očekáváme v 7:00 15°C

Celá předpověď