Nemocnice roku je podle Health Care Institutu ve Strakonicích

foto Nemocnice, jednotka intenzivní péče (JIP) - ilustrační foto.

Praha - Nemocnicí roku je podle Health Care Institutu (HCI) zařízení ve Strakonicích zřizované Jihočeským krajem. Druhá je Vojenská nemocnice Olomouc, která loni vyhrála. Ocenění byla předána na konferenci Efektivní nemocnice, kterou HCI pořádá. V Česku je 154 nemocnic. Asi 30 zřizuje přímo ministerstvo zdravotnictví, jsou mezi nimi nemocnice fakultní a psychiatrické. Ostatní zařízení jsou krajská, městská nebo vlastněná soukromými firmami.

Oceněná strakonická nemocnice ročně přijme k hospitalizaci asi 14.000 pacientů a provede 130.000 ambulantních ošetření ve více než 40 ambulancích. Ročně se v tamní porodnici narodí 700 až 800 dětí, je provedeno 5000 operací a 9000 hemodialýz pacientům, kterým nefungují ledviny. Zaměstnává přes 550 lidí, pětina jsou lékaři. Jihočeský kraj zřizuje také nemocnice v Českých Budějovicích, Českém Krumlově, Dačicích, Jindřichově Hradci, Písku, Prachaticích a Táboře.

Loni zvítězila v soutěži Vojenská nemocnice Olomouc, letos byla druhá a v roce 2017 třetí. Na třetím místě skončila Úrazová nemocnice v Brně.

Do absolutního výsledku se promítlo hodnocení nemocnice pacienty lůžkových oddělení nebo ambulancí a zaměstnanci. Experti hodnotili také finanční zdraví nemocnic, zaměřovali se na jejich hospodaření včetně zadluženosti, včasné hrazení pohledávek, investice do budov a majetku nebo průměrné mzdy v nemocnici.

Potřebné podklady měli hodnotitelé od 106 nemocnic z 154 celkových. Čerpali například z účetních uzávěrek zveřejněných v obchodním rejstříku. Majetek hodnocených nemocnic je 132 miliard korun a tržby 134 miliard korun. Celkově zaměstnávají 114.000 lidí.

Roli v hodnocení hrála i průměrná mzda, v hodnocených nemocnicích byla loni 41.500 korun. Za tři roky se zvýšila o více než třetinu. Nejvyšší, přes 54.000 korun měsíčně, byla loni v pražské Nemocnici Na Homolce. Na konci loňského roku byla česká průměrná mzda 31.885 korun.

Mezi nemocnicemi hodnotitelé vybrali jako finančně nejzdravější krajskou Nemocnici České Budějovice. Mezi fakultními pak uspěla FN Hradec Králové. "Za posledních 30 let naše nemocnice nikdy nebyla v negativním hospodářském výsledku," řekl po ocenění ředitel královehradecké fakultní nemocnice Vladimír Palička. Mezi desítkou fakultních nemocnic ale tvoří spíš výjimku. Jen na lécích loni dlužily státní nemocnice dodavatelům po splatnosti více než miliardu korun.

Nemocnice hodnotili také pacienti a zaměstnanci. V hlasování zaměstnanců zvítězila z fakultních zařízení FN Brno, z ostatních absolutní vítěz - Nemocnice Strakonice zřizovaná Jihočeským krajem.

Hospitalizovaní nejlépe hodnotili FN v Motole. Podle jejího ředitele Miloslava Ludvíka (ČSSD) pacienti chodí rádi do hezkých, opravených nemocnic. Mezi ostatními pacienti vybrali Karvinskou hornickou nemocnici. Ambulantním pacientům nejvíc vyhovuje Všeobecná fakultní nemocnice a Domažlická nemocnice zřizovaná Plzeňským krajem.

HCI hodnotil podruhé i online komunikaci nemocnic, tedy jejich webové stránky a profily na sociálních sítích. Jako nejlepší vybral podruhé Fakultní nemocnici Brno a Stodská nemocnice spadající pod Nemocnice Plzeňského kraje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 14. července 2020

Očekáváme v 7:00 14°C

Celá předpověď