Nemocnice nemusí od středy dál omezovat plánovanou péči

foto Nemocnice - ilustrační foto.

Praha - Nemocnice nemusí od středy 7. dubna dál zcela omezovat plánovanou péči. Ministerstvo zdravotnictví upravilo mimořádné opatření, kterým ji zakazovalo od 30. prosince. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) tento krok už minulý týden avizoval, po jednání vlády řekl, že to umožnilo zlepšení situace v nemocnicích. Podle něj se zákaz měl změnit na doporučení. V nemocnicích leží s covidem-19 zhruba 5700 lidí. Už dopoledne Blatný uvedl, vláda bude projednávat nabídku pomoci s nakaženými pacienty okolním zemím.

"Je to jakýsi signál toho, že se postupně daří situaci v ČR pozvolna zlepšovat," řekl Blatný na tiskové konferenci po jednání vlády. Další rozhodování podle něj bude na vedení nemocnic. "Všechny budou stále povinny udržovat určitou kapacity pro pacienty s covidem-19," dodal.

Prosincové opatření obsahovalo formulaci "okamžité zastavení příjmu nových pacientů za účelem poskytování plánované péče", nově se změnilo na "omezení příjmu". Tato elektivní, neboli odložitelná péče, jsou většinou předem plánované operace, například ortopedické nebo oční. Její omezení dopadá například také na lázně nebo rehabilitační ústavy, jejichž služby pacienti po operacích využívají.

Ve čtvrtek ministr uvedl, že hranice plného obnovení péče je zhruba 2000 až 3000 hospitalizovaných pacientů s covidem. Podle dřívějších vyjádření ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška by Česko mohlo této hodnoty dosáhnout zhruba v polovině dubna.

Nařízení, omezující odkladnou péči, schválila vláda 21. prosince. Omezení mělo uvolnit lůžka pro pacienty s covidem-19. Stejné nařízení platilo už dříve v březnu a v říjnu loňského roku. Některé nemocnice už začátkem února žádaly, aby tuto péči mohly obnovit. Poté ale začal počet nových případů v ČR prudce růst, zřejmě vlivem masivního šíření takzvané britské mutace koronaviru.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 23. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 3°C

Celá předpověď