Německo obnovilo kvůli koronaviru hraniční kontroly s Českem

foto Němečtí policisté stojí 14. února 2021 na kontrolním stanovišti na hraničním přechodu v Pomezí nad Ohří na Chebsku.

Berlín/Praha - Německo od půlnoci oficiálně obnovilo stálé hraniční kontroly na pomezí s Českou republikou. Důvodem je špatná epidemická situace v Česku, které Německo nově považuje za oblast s vysokým výskytem mutací koronaviru. Premiéři Saska a Bavorska Michael Kretschmer a Markus Söder označili opatření za nevyhnutelné, správné či pragmatické. Evropská komisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová rozhodnutí Německa kritizovala. Provoz na hranicích se v neděli obešel bez větších komplikací, podle policie se ale situace může v pondělí změnit.

Fotogalerie

Zpřísněné epidemické hodnocení cestování mezi Českem a Německem dál zkomplikovalo. Hranice mohou překračovat s negativním testem jen němečtí občané a cizinci s trvalým pobytem v Německu. Po příjezdu musí do karantény. Výjimku z karantény mají mimo jiné nákladní dopravci, kteří rovněž musí mít test. Rozbor potřebují i lidé, kteří chtějí Německem projet, v takovém případě ale musí tranzit doložit humanitárními důvody.

Výjimku z opatření mají také někteří pendleři. S účinností od středy rozšířilo spolkové ministerstvo vnitra výjimku z karantény pro české a tyrolské pendlery, denní dojíždění za prací umožní všem důležitým profesím. O jaká povolání jde, je na rozhodnutí zemských vlád Saska a Bavorska. Sasko původně výjimku udělilo Čechům, kteří dojíždějí za prací ve zdravotnictví, pečovatelství a v zemědělství, Bavorsko postupovalo volněji.

Saský premiér Michael Kretschmer označil obnovení kontrol na hranici s Českem za nevyhnutelné. Vyjádřil také velké obavy z dění v Česku poté, co parlament neprodloužil současný nouzový stav. Vláda ale v neděli po dohodě s hejtmany vyhlásila nový nouzový stav na dva týdny.

Bavorský premiér Markus Söder se v neděli přijel o situaci na hranicích přesvědčit na přechod Schirnding/Pomezí nad Ohří. Podle něj bylo obnovení kontrol správné a pragmatické rozhodnutí, protože není pochyb, že je Česko ohniskem britské mutace koronaviru. Zopakoval také bavorskou nabídku postarat se o české pacienty. "Obnovení kontrol není koncem Evropy, jak někteří říkají. To je nesmysl," zdůraznil bavorský premiér.

Zavádění stálých hraničních kontrol v posledních dnech kritizovala Evropská komise. Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová listu Augsburger Allgemeine řekla, že strach z mutací koronaviru je pochopitelný, zavírání hranic ale situaci neřeší. "Proti mutacím pomáhá důsledné očkování a dodržování hygienických pravidel. Považuji za chybné, že se opět vracíme k Evropě zavřených hranic jako v březnu 2020," uvedla.

Kritiku ze strany EU už v sobotu odmítl německý ministr vnitra Horst Seehofer. "Evropská komise by nás měla podporovat a ne nám lacinými radami házet klacky pod nohy," řekl.

V dnešním rozhovoru poskytnutém nedělníku Bild am Sonntag Seehofer řekl, že kvůli kontrolám se mohou tvořit na hranicích fronty, policisté totiž chtějí podle něj prověřovat každého.

Bavorská policie dnes po poledni oznámila, že na hranicích s Českem od půlnoci zkontrolovala 717 lidí, z nichž 288 do Bavorska nevpustila. Mluvčí útvaru německé spolkové policie v Pasově dopoledne hovořil o klidné situaci na hranici, zároveň ale upozornil, že v pracovní den, kdy se pokusí přijet pendleři, "to bude zcela jistě vypadat jinak". Klidná byla dnes situace také na česko-saské hranici s výjimkou přechodu na dálnici D8 mezi Prahou a Drážďany, kde bylo nutné počítat s čekáním.

Mezi Českem a Německem je v obou směrech přerušen také provoz vlaků. Na kontroly se musí připravit i lidé, kteří si na cestu z Česka do Německa zvolili leteckou dopravu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 12. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 7°C

Celá předpověď