Německo kvůli koronaviru zvýší pomoc přeživším holokaustu

foto Muž opouští 25. července 2020 testovací místo na koronavirus na letišti v Kolíně nad Rýnem.

Berlín - Německo kvůli koronaviru zvýší pomoc pro přeživší holokaustu. Na 240.000 stále žijících židovských obětí nacistického režimu by tak během dvou let mohlo dostat každá 2400 eur (téměř 65.500 Kč). Německé ministerstvo financí se na tom dohodlo s židovskými organizacemi, informovala agentura AFP.

Kabinet za tímto účelem zřídí zvláštní fond, do něhož vloží více než půl miliardy eur. Záměr musí ještě schválit dolní komora německého parlamentu.

"V době pandemie covidu-19 Německo obzvlášť pociťuje svoji historickou odpovědnost vůči těm, kteří byli pronásledováni nacistickým režimem,“ uvedla mluvčí ministerstva a dodala, že celá spolková vláda si je vědoma, že nacistické bezpráví nemohou peníze vynahradit.

Většině lidí, kteří přežili věznění v nacistických koncentračních a vyhlazovacích táborech, je nyní přes 80 let. Koronavirus pro ně představuje nebezpečí nejen kvůli jejich vysokému věku, ale i proto, že pobyt v táborech jim nenávratně poškodil zdraví, sdělilo ministerstvo. Berlín už dříve zvýšil prostředky na pomoc poskytovanou obětem holokaustu v jejich domovech.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 22. října 2020

Očekáváme v 1:00 12°C

Celá předpověď