Německo je energeticky na zimu připraveno, řekl kancléř Scholz poslancům

foto Německý kancléř Olaf Scholz při projevu ve Spolkovém sněmu, 23. listopadu 2022. 

Berlín - Energetická bezpečnost Německa je pro nadcházející zimu zajištěná. Dnes to v projevu ve Spolkovém sněmu prohlásil německý kancléř Olaf Scholz, který zároveň zdůraznil, že budoucnost je v obnovitelných zdrojích, což stabilizuje ceny energií. Všeobecnou rozpravu využil předák opoziční konzervativní unie CDU/CSU Friedrich Merz ke kritice vládní politiky. Kancléřovi vytknul mimo jiné nedostatečné investice do armády, což Scholz odmítl. Zmínil přitom své prohlášení z Prahy, kde navrhl vytvořit evropský systém protivzdušné obrany.

"Energie pro nastupující zimu jsou zajištěny. A je to i díky občanům, kterým děkuji za jejich šetrnost a jednotu," řekl Scholz. Podle Scholze nynější vláda jeho sociální demokracie (SPD) a koaličních Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP) musí napravit chyby předchozí vlády konzervativců. "Kvůli konzervativcům bylo ještě před rokem Německo z 50 procent energeticky závislé na Rusku," řekl kancléř. SPD byla přitom součástí vlády po tři ze čtyř funkčních období někdejší konzervativní kancléřky Angely Merkelové.

Scholz vytknul konzervativcům, že když loni v prosinci převzal vládu, mělo Německo prázdné zásobníky plynu, které se ale před nynější zimou podařilo zcela naplnit.

Kancléř zopakoval své dřívější prohlášení, že vláda během nynější krize nenechá nikoho samotného. "Proto domácnostem zaplatíme prosincové zálohy za plyn a dálkové teplo," řekl. "A ne od března, ale již od ledna zastropujeme ceny plynu a tepla," uvedl. Poznamenal, že i přes stanovená maxima budou energie pro obyvatele dražší než v minulosti. "Stále ale lidé zaplatí méně, než by dodavatelé požadovali," řekl.

Budoucnost podle kancléře patří obnovitelným zdrojům energie. "Nadále platí, že do roku 2030 chceme získávat 80 procent elektřiny z obnovitelných zdrojů," dodal.

Scholz před poslanci hájil stabilizační fond o objemu 200 miliard eur (4,9 bilionu Kč), ze kterého vláda bude regulaci cen energií a podpůrné krizové programy pro podniky financovat. "Je správné a důležité právě nyní takto velkou sumu uvolnit, abychom krizi přečkali beze ztrát statisíců pracovních míst," prohlásil.

Před Scholzovým projevem v rámci všeobecné rozpravy před pátečním schvalováním státního rozpočtu pro rok 2023 promluvil k poslancům Merz. Ten v projevu ostře kritizoval vládu a také Scholze, který podle něj nedostatečně investuje do armády. Scholz podle Merze porušil slovo, když v rozpočtu nenašel slíbená dvě procenta hrubého domácího produktu pro zbrojení.

"Byli to ministři obrany unie CDU/CSU, kdo dlouhá léta zanedbávali armádu," odpověděl Scholz.

Poukázal na to, že Německo v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu zřídilo zvláštní zbrojní fond o objemu 100 miliard eur (2,4 bilionu Kč). "Tento fond ale neznamená, že budeme zbrkle nakupovat," řekl Scholz.

Podle Scholze konzervativci během vlády zanedbávali i geopolitický růst Evropy, na kterém chce nyní Berlín s Francií spolupracovat. Scholz rovněž připomenul svůj srpnový projev v Praze, kde hovořil o společné evropské protiraketové obraně. Zájem o ni má dalších 14 zemí včetně České republiky.

Scholz řekl, že nynější koalice musí napravovat i další nedostatky po předchozí vládě konzervativců, mimo jiné v nedostatečné digitalizaci, pomalé výstavbě bytů či v hromadné dopravě. "Jsme vláda činů, která tuto zemi vede kupředu," prohlásil kancléř. Dodal, že nepochybuje, že z nynější krize Německo vyjde posílené.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pátek 2. června 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď