Německo chce po záplavách požádat o peníze z unijního fondu solidarity

foto Záchranáři odstraňují následky záplav v německém Schuldu.

Berlín - Německo chce po katastrofálních povodních z minulého týdne požádat o peníze z Fondu solidarity Evropské unie (EUSF), který členské země využívají v případech živelních pohrom. Uvedla to dnes agentura Reuters, která má k dispozici předběžný plán vládní pomoci. Okamžitá pomoc zasaženým oblastem ze spolkových i zemských zdrojů by měla dosáhnout výše 400 milionů eur (10,3 miliardy korun).

Záplavy, které západní část Německa postihly po středečních bouřkách a lijácích a které v sobotu zasáhly i východ země, si podle aktuálních údajů vyžádaly nejméně 165 lidských životů. V Porýní-Falci, konkrétně v nejhůře postiženém okrese Ahrweiler, registrují 117 mrtvých a 749 zraněných. V Severním Porýní-Vestfálsku evidují 46 obětí, dva lidé zemřeli také v Bavorsku.

Spolková vláda se podle vládního dokumentu chystá zasaženým oblastem poskytnout okamžitou finanční pomoc ve výši 200 milionů eur (5,1 miliardy korun). Směřovat by měla na opravu domů a zničené infrastruktury a také na podporu lidem v krizové situaci.

Pokud spolkové země přispějí dalšími 200 miliony eur, na okamžitou pomoc bude k dispozici celkem 400 milionů. O této částce podle agentury DPA hovořil již v neděli spolkový ministr financí Olaf Scholz.

Šéf poslanců bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Alexander Dobrindt v pondělí DPA sdělil, že stát poskytne lidem postiženým katastrofou "pomoc v rekordní výši". "Teď potřebujeme ofenzivu solidarity pro okamžitou pomoc a obnovu pro zaplavené oblasti," řekl.

O vládní pomoci pro zasažené oblasti, zejména v Porýní-Falci a Severním Porýní-Vestfálsku, bude kabinet kancléřky Angely Merkelové jednat ve středu.

Bavorská vláda dnes oznámila, že pro osm zvlášť postižených okresů v této spolkové zemi okamžitě vyčlení 50 milionů eur (1,3 miliardy korun). Nejhůře zasažená přívalovými dešti a následnými povodněmi byla o víkendu oblast Berchtesgadenských Alp, kde rozvodněná řeka Ache připravila o život dva lidi.

Unijní fond, který by měl Berlínu nyní pomoci, vznikl v létě roku 2002 jako odezva na rozsáhlé záplavy v zemích střední Evropy. Od té doby byly prostředky z něj využity při osmi desítkách katastrof jako jsou povodně, lesní požáry, zemětřesení, ale i období katastrofálního sucha. Česko z něj prostředky získalo po povodních v letech 2002, 2010 a 2013. O pomoc z EUSF požádala koncem června vláda Andreje Babiše také v souvislosti s katastrofou způsobenou tornádem na jižní Moravě.

Ačkoliv nebyly celkové povodňové škody dosud vyčísleny, obnova zatopených oblastí může podle odhadů trvat roky. "Po záplavách na Labi v roce 2002 trvalo asi tři roky, než byly odstraněny největší škody, a pět let, než postižené oblasti vypadaly opět normálně," řekl DPA šéf sdružení podnikatelů ve stavebnictví (ZDB) Reinhardt Quast.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je středa 4. srpna 2021

Očekáváme v 5:00 15°C

Celá předpověď