Německá vláda souhlasí se závaznou protikoronavirovou brzdou

foto Německá kancléřka Angela Merkelová na jednání vlády 13. dubna 2021.

Berlín - Německá vláda se dnes dohodla na úpravě zákona o potírání infekčních chorob, která kancléřce Angele Merkelové umožní nehledě na postoj spolkových zemí aktivovat protikoronavirovou nouzovou brzdu. Vláda chce novelu schválit ve Spolkovém sněmu zrychleným postupem, k tomu ale bude potřebovat podporu opozice. Úprava při zhoršení epidemické situace počítá s opětovným uzavíráním obchodů a také s omezením nočního pohybu. Merkelová po jednání předstoupila před novináře, kterým řekla, že epidemická situace je velmi vážná a že novela je dlouho očekávaná.

"Všichni musíme situaci brát velmi vážně. V naší zemi plně zuří třetí vlna pandemie," řekla Merkelová. Vyzvala proto zákonodárce, aby novelu schválili co nejdříve. "Čím dříve to bude, tím samozřejmě lépe," uvedla. Ke schválení úpravy vláda konzervativců a sociálních demokratů potřebuje dvoutřetinovou většinu, proto se neobejde bez opozice.

Otálení podle kancléřky může vést k zaplnění lůžek intenzivní péče covidovými pacienty. "A pak už bude pozdě. Nesmíme toto dopustit a musíme vyslyšet volání o pomoc zdravotníků intenzivní medicíny," dodala.

Limitem pro spuštění brzdy bude 100 nových případů na 100.000 obyvatel za sedmidenní období. Pokud tato hodnota v regionu po třech po sobě jdoucích dnech nepoklesne znovu pod stovku, bude od 21:00 do pěti hodin následujícího rána zapovězeno bez náležitého důvodu opouštět domov. Uznávaným důvodem bude například venčení psů.

Vedle opětovných uzavírek obchodů neprodávajících zboží denní potřeby se počítá i s omezením soukromých setkání, kdy v takto postižených regionech bude moci na návštěvu přijít jen jeden člověk z cizí domácnosti. Děti mladší 15 let nebudou započítávány.

Škol se omezení budou týkat při sedmidenním průměru 200 nových případů na 100.000 obyvatel. Pokud takto vysoká infekční čísla bude okres či město vykazovat tři dny po sobě, přejde výuka z prezenční na digitální formu. V Německu je nyní sedmidenní průměr 140,9 případu na 100.000 obyvatel. Řada regionů, zejména u hranic s Českem, vykazuje výrazně horší hodnoty. Nejlépe si naopak vede severoněmecké Šlesvicko-Holštýnsko, kde činí týdenní průměr necelých 71 případů na 100.000 obyvatel.

Merkelová se již dříve na nouzové brzdě dohodla se zemskými premiéry. Dohoda byla uzavřena v době, kdy se epidemická situace v Německu výrazně zlepšovala. Po následném zhoršení již ale spolkové země k nelibosti kancléřky odmítly opatření zpřísnit. Postup nezávislý na spolkové vládě umožňuje regionům vysoká míra autonomie.

Vláda dnes také podpořila návrh ministerstva práce, aby zaměstnavatelé museli svým pracovníkům zajišťovat nejméně jeden test týdně. Spolkový ministr práce Hubertus Heil uvedl, že takový přístup k rozborům má od zaměstnavatelů okolo 60 procent pracovníků. "Je správné, že se zaměstnavatelé takto zapojují, ale to nestačí," uvedl Heil. Opatření je určeno především jako posílení bezpečnosti pro ty zaměstnance, kteří nemohou pracovat z domova. Ministr financí Olaf Scholz k tomu poznamenal, že stát nepřipravuje kompenzace za náklady na testy a že i firmy musí přispět k celonárodnímu boji s pandemií. Již nyní Německo zdarma každému nabízí jeden rychlotest týdně zdarma.

Dnešní zasedání vlády doprovázely protesty asi 250 odpůrců karanténních opatření. Policie uvedla, že demonstranti před kancléřstvím neměli žádné roušky a ani nedodržovali odstup, násilnosti ale hlášeny nebyly.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je úterý 11. května 2021

Očekáváme v 23:00 18°C

Celá předpověď