Německá ekonomika v 1. čtvrtletí kvůli pandemii klesla o 1,7 procenta

foto Žena míjí zavřený obchod na hlavní obchodní třídě ve Frankfurtu.

Berlín/Brusel - Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v prvním čtvrtletí kvůli dopadům pandemie snížil proti předchozím třem měsícům o 1,7 procenta. V rychlém odhadu to oznámil německý statistický úřad. Propad odpovídá předpokladu německého ministra hospodářství Petera Altmaiera, který ale pro letošní rok počítá s růstem 3,5 procenta.

Hospodářský pokles v prvním čtvrtletí je výraznější, než čekali někteří analytici. Ti v anketě agentury Reuters předpovídali, že HDP klesne o 1,5 procenta. Naopak přední ekonomické instituty očekávaly hlubší propad, ve zprávě z poloviny dubna počítaly s poklesem o 1,8 procenta.

Pokles německá ekonomika zaznamenala po silném růstu ve druhém pololetí loňského roku, kdy ve třetím čtvrtletí vykázala vzestup o 8,7 procenta a ve čtvrtém čtvrtletí o 0,5 procenta. V meziročním srovnání se ekonomika v letošním prvním čtvrtletí podle cenově i kalendářně očištěných dat propadla o tři procenta, v případě cenově očištěných dat byl pokles 3,3 procenta.

Ekonomové i vláda očekávají, že díky plošnému očkování proti covidu-19 se podaří rychle obnovit hospodářský život. Po loňském propadu, který podle zpřesněných údajů činil 4,8 procenta, letos ekonomika podle ministra Atlmaiera vykáže růst o 3,5 procenta. V příštím roce počítá ministerstvo hospodářství s růstem o 3,6 procenta. Altmaier je přesvědčen, že nejpozději do konce příštího roku se hospodářství vrátí na předkrizovou úroveň.

Podrobné výsledky o vývoji HDP za první čtvrtletí oznámí statistici 25. května. 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je pátek 7. května 2021

Očekáváme v 7:00 7°C

Celá předpověď