Německá bankovní jednička po kritice oznámila, že se stahuje z Ruska

foto Ilustrační foto - Sídlo Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem.

Frankfurt - Největší německá bankovní společnost Deutsche Bank dnes večer překvapila oznámením, že se stahuje z Ruska. Banka čelila kritice z řad investorů a politiků kvůli tomu, že navzdory invazi Moskvy na Ukrajinu zůstává v Rusku. Hájila se tím, že případný odchod by odporoval jejím hodnotám a tvrdila, že v Rusku musí nadále poskytovat podporu nadnárodním firmám, které v zemi podnikají. Večer však nečekaně změnila názor, uvedla agentura Reuters.

Ve čtvrtek ukončení aktivit v Rusku ohlásily první velké americké banky, Goldman Sachs a JPMorgan Chase. Zvýšilo to tlak na konkurenty, aby učinili stejný krok.

"Jsme v procesu ukončování našich zbývajících aktivit v Rusku, zatímco pomáháme našim neruským nadnárodním klientům při omezování jejich aktivit," uvedla banka. "Žádné nové obchody v Rusku nebudou."

O den dříve vysvětloval šéf Deutsche Bank Christian Sewing zaměstnancům, proč se banka nestáhne. "Často se nás ptají, proč se z Ruska nestáhneme úplně. Odpovědí je, že by to bylo v rozporu s našimi hodnotami," uvedl Sewing. "Máme klienty, kteří nemohou odejít z Ruska ze dne na den," dodal.

Setrvání Deutsche Bank v Rusku "je v naprostém rozporu s mezinárodní podnikatelskou komunitou a vyvolá odpor, ztrátu reputace a obchodů na Západě", myslí si investor Bill Browder, který roky vede kampaň za odhalování korupce v Rusku. "Byl bych překvapen, kdyby si tuto pozici dokázali udržet, protože situace na Ukrajině se stále zhoršuje," dodal.

Bývalý poslanec Spolkového sněmu a významný bojovník proti finanční kriminalitě Fabio De Masi připomněl, že Deutsche Bank má úzké vazby na ruskou elitu, přičemž mnozí příslušníci této elity čelí protiruským sankcím.

Německá banka uvedla, že v posledních letech omezila své působení v Rusku. Tento týden nicméně zveřejnila, že její úvěrové riziko vůči této zemi činí 2,9 miliardy eur (bezmála 73 miliard Kč). Banka v Rusku také provozuje technologické centrum s přibližně 1500 zaměstnanci. V prosinci navíc otevřela novou hlavní kancelář v Moskvě, což podle jejího tehdejšího vyjádření představovalo "významnou investici a závazek vůči ruskému trhu".

Největší německá banka měla už dříve ve spojení s Ruskem problémy. Regulátoři ve Spojených státech a Británii Deutsche Bank vyměřili pokuty v hodnotě zhruba 630 milionů dolarů (14,4 miliardy Kč) kvůli praní špinavých peněz z Ruska. Klienti Deutsche Bank podle regulátorů v letech 2011 až 2015 nezákonně převedli z Ruska kolem deseti miliard dolarů (přes 229 miliard Kč) pomocí akcií, které nakupovali a prodávali prostřednictvím poboček banky v Moskvě, New Yorku a Londýně. Německá banka dnes uvedla, že "vyšetřování stále probíhá".

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 21:00 2°C

Celá předpověď