Nelegální weby nabízí vakcíny na covid, stojí až 1200 USD

foto Očkovací vakcína proti koronaviru od firem Pfizer a BioNTech - ilustrační foto.

Praha - Na nelegálních internetových sítích, tzv. darknetu, se běžně objevuje reklama na tři hlavní vakcíny na ochranu proti viru Covid, tedy Pfizer/BioNTech, AstraZeneca a Moderna. Většina prodejců nabízela tyto látky ve Francii, Německu, Velké Británii a USA a ceny za dávku se pohybovaly od 250 do 1200 USD, průměrně kolem 500 dolarů (zhruba 11.000 Kč). V tiskové zprávě o tom dnes informovala antivirová společnost Kaspersky. Oficiální ceny vakcín se přitom běžně pohybují od 2,5 dolaru do 20 dolarů.

Nelegální prodejci podle firmy komunikují prostřednictvím aplikací šifrovaného zasílání zpráv, jako jsou Wickr a Telegram, zatímco platby požadují v kryptoměnách, především bitcoinu.

Většina prodejců podle zprávy Kaspersky dokončila 100 až 500 transakcí, což ukazuje, že skutečně obchodují. Ale není podle ní známé, co přesně zákazníci na darknetu nakonec dostanou. Odborníci společnosti Kaspersky zatím nepotvrdili, kolik dávek vakcín inzerovaných online jsou skutečné dávky získané od zdravotnických zařízení a jaká část z reklam je podvod.

Ani ti, kterým jejich dodavatelé něco doručí, si nemůžou být jistí, že obdrží účinnou vakcínu. Navíc je volný obchod s tímto druhem látek nezákonný. "Na darknetu najdete téměř cokoli, takže není divu, že se prodejci pokusili zneužít celosvětové očkovací kampaně. Za poslední rok se stala celá řada podvodů souvisejících s covid-19 a mnoho z nich bylo úspěšných. Momentálně se prodávají dávky vakcín, ale na trhu jsou k mání také záznamy o očkování - falešná potvrzení, která umožní svobodně cestovat," uvedl bezpečnostní expert Kaspersky Dmitrij Galov.

Bezpečnostní experti doporučují na darknetu žádné léky ani vakcíny nekupovat. Pokud lidé uvidí reklamu na něco, co souvisí s koronavirem, pečlivě se musí podívat na adresu stránek, které navštěvují. Phishing odhalí také díky odlišnostem v textu, nebo díky netradiční doméně, například .com.tk místo .com, dodala firma.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je úterý 13. dubna 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď