Nekula nespokojeným zemědělcům neustoupí, změny dotací považuje za kompromis

foto Ilustrační foto - Nový ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) vystoupil 3. ledna 2022 v Praze na tiskové konferenci.

Praha - Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). odmítá ustoupit části zemědělců, kteří jsou nespokojeni s připravovanými změnami v nastavení dotací. Podle Nekuly je úprava systému kompromisem respektujícím reálnou situaci v českém zemědělství, sdělil dnes ČTK mluvčí úřadu. Proti změnám vystupují zejména velké zemědělské podniky. Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR dnes vyzvaly zemědělce, aby ve čtvrtek na protest vyjeli se svou technikou na silnice.

Úpravu dotačních pravidel schválila minulý týden vládní koalice. Část peněz se má po změně výše takzvaných redistributivních plateb dostat od velkých podniků k menším zemědělcům. Zároveň se sníží maximální výše investičních dotací. Veškeré úpravy oproti poslední zveřejněné verzi Strategického plánu Společné zemědělské politiky představí Nekula v pátek na pracovní skupině.

Připravená podoba Strategického plánu je podle Nekuly kompromis, který respektuje reálnou situaci v českém zemědělství. Chystané změny podle ministerstva výrazně podpoří menší zemědělce, současně ale zajistí dostatečnou podporu pro větší podniky, které budou hospodařit v souladu s dotačními pravidly, uvedl dnes mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Ministr podle Bílého nikomu neupírá právo demonstrovat. "Mrzí ho však, že volí tuto formu, nechce zemědělce rozdělovat, odmítá však ustupovat nátlaku," dodal mluvčí.

Ministerstvo zemědělství původně v návrhu vyplácení dotací pro roky 2023 až 2027 počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ale ustoupilo a zároveň zvýšilo podíl dotací pro menší zemědělce. Na tzv. redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, má jít podle nového návrhu 23 procent z celkové částky na přímé platby. V původním návrhu to bylo deset procent.

Klesne však maximální výše investiční dotace. Horní limit na jeden projekt bude 30 milionů korun, zatímco v minulosti to bylo až 150 milionů Kč, z čehož podle ministra těžily především velké podniky.

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR označily změny vyplácení evropských dotací po roce 2023 a pravidla zemědělské politiky pro příštích pět let za výsměch všem zemědělcům. Prezident Zemědělského svazu Martin Pýcha dnes varoval před tím, že se případnou změnou zemědělské politiky výrazně sníží kvalita potravin. Viceprezident Agrární komory ČR Martin Ludvík varoval, že kvůli zvýšení cen vzroste dovoz potravin z Polska.

Asociace soukromého zemědělství naopak již dříve zhodnotila změny v zemědělských dotacích po roce 2023 jako správný krok k potřebným změnám. Její zástupci minulý týden novinářům řekli, že 23 procent z peněz na takzvanou redistributivní platbu, tedy dotaci na podporu prvních 150 hektarů u každé firmy, vidí jako kompromis. Za lepší by považovali 30 procent.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď