Na protest proti změnám dotací vyjeli na silnice zemědělci s traktory

foto Zemědělci v Kroměříži se připojili 20. ledna 2022 k republikovému protestu proti změnám v nastavení dotací. Zemědělce k tomu vyzvala Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR.

Jesenice (u Prahy) - Zemědělci se stovkami traktorů, nákladních aut a dalších strojů dnes v Česku vyjeli na silnice, aby protestovali proti chystaným změnám dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027. Na happeningu poblíž Jesenice u Prahy zapálili na poli kupu slámy. K protestům vyzvaly Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR, plánovaná úprava rozdělování evropských zemědělských dotací v ČR podle nich nespravedlivě zvýhodňuje malé zemědělce. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) uvedl, že změny zemědělcům vysvětlí na pátečním jednání.

Fotogalerie

Agrární komora a Zemědělský svaz sdružují hlavně větší zemědělské podniky, protesty naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství ČR, v níž je začleněno zhruba 7500 soukromých zemědělců. Na změně dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun.

Zapálením slámy u Jesenice chtěli dát účastníci protestu podle svého vyjádření najevo, že je "nejvyšší čas zapojit do diskusí o změnách agrární politiky hlavně zástupce odborné zemědělské veřejnosti". Zemědělci na kupu umístili transparent s nápisem "Chceme férové podmínky, jednejte s námi!", pod něj položili jablka, vejce a další potraviny. Před zapálením slámy je ale zase odnesli. "Nechceme zemědělce rozdělovat na malé a velké," prohlásil prezident Agrární komory Jan Doležal.

Většinu z téměř 3000 členů Agrární komory tvoří zemědělské organizace. Členové podle komory produkují přes 80 procent veškerých komodit a obhospodařují více než 1,6 milionu hektarů zemědělské půdy, tedy skoro polovinu zemědělské půdy v Česku. Viceprezident Agrární komory Václav Hlaváček dnes uvedl, že se v historii zapalovaly ohně, když hrozilo nějaké nebezpečí. Podle něj nyní nebezpečí hrozí nejen zemědělcům, ale všem lidem v zemi. "Dojde ke skokovému zdražení potravin a vyústí to v potravinovou chudobu," řekl ČTK.

Asociace soukromého zemědělství ČR v tiskovém prohlášení uvedla, že organizátoři protestů opět založili svůj marketing jen na nepodloženém strašení veřejnosti koncem zemědělské produkce v ČR a zdražováním potravin. Evropské dotace podle asociace už dávno nesmí být spojeny s otázkou zvyšování produkce, nýbrž mají podpořit menší a střední zemědělce, kteří mají podle této organizace mnohem složitější podmínky než velcí hráči. Asociace soukromého zemědělství sdružuje 41 regionálních asociací a dalších deset zájmových sdružení.

"Nyní tedy jde o částečné narovnání těchto podpor, neboť největší podniky dle údajů Ústavu zemědělské ekonomiky a informací dostávaly až o 20 procent více provozních dotací na hektar, než tomu bylo u ostatních skupin zemědělců," uvedla Asociace soukromého zemědělství. Podobně ministr Nekula opakovaně řekl, že nová pravidla vyrovnávají podmínky dotací dosud vychýlené ve prospěch velkých zemědělských podniků.

Den před protestem ministr uvedl, že odmítá ustupovat nátlaku. Dnes informoval, že protest vnímá jako určitou formu komunikace a vyjednávání. "Jak jsem ale již řekl, zemědělci u mě mají dveře otevřené. Zítra (v pátek) máme se všemi svolanou pracovní skupinu, kde důkladně vysvětlíme klíčové souvislosti a úpravy strategického plánu," napsal Nekula na twitteru.

Podle viceprezidenta Agrární komory Hlaváčka je třeba poctivě říct, že změny v dotacích budou mít dopad na všechny vyjma pár jednotlivců. "Zneužila se situace a postavili se proti sobě malí a velcí," řekl. V Jesenici kolem místa happeningu projelo přes 30 troubících traktorů, třeba v jižních Čechách vyjelo ze Strakonicka téměř 40 zemědělských vozidel po hlavním silničním tahu I/20 na Budějovice, balík slámy zapálili zemědělci na táborském letišti.

V Plzeňském kraji se do dnešního protestu zapojilo po poledni až několik stovek strojů - traktorů, nákladních aut a podobně. Jen na Rokycansku a jižním Plzeňsku to bylo přes 60 strojů, řekl ČTK předseda dozorčí rady Agrární komory v Plzeňském kraji Jiří Tomec. V Pardubickém kraji jezdilo při protestu po silnicích sedm až osm desítek traktorů s transparenty.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pondělí 16. května 2022

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď