Někteří ruští vojáci si stěžují, že kvůli odmítnutí bojovat byli vězněni

foto Vojáci ruské armády na cvičení. Ilustrační foto.

Moskva - Ruští vojáci, kteří odmítli bojovat na Ukrajině a byli kvůli tomu vězněni, se obrátili na ruský vyšetřovací výbor, aby záležitost prověřil a stíhal jejich velitele. Podle serveru Meduza a ruskojazyčného webu stanice BBC o tom informoval Pavel Čikov, právník a zakladatel organizace na ochranu lidských práv Agora. Stížnost podle něj podalo několik vojáků, jejichž počet neupřesnil.

Na několika místech východoukrajinské Luhanské oblasti, kterou ovládají ruské a proruské invazní síly, byli kvůli odmítnutí bojovat drženi v horších podmínkách, než jaké panují ve vězení, napsala BBC s odvoláním na Čikova.

"V místnosti se zamřížovanými okny a železnými dveřmi, které se zamykaly zvenčí, nebylo základní příslušenství. Pro tělesné potřeby se používalo železné vědro a plastové lahve. Chybělo jídlo, doklady a věci (jim) byly odebrány," píše se v prohlášení stěžujících si ruských vojáků. V podobných podmínkách bylo podle nich nezákonně drženo nejméně 140 lidí, zároveň proti nim nikdo nevznesl žádná obvinění.

Média Vjorstka, Nastojaščeje vremja a Mediazona už dříve informovala o tom, že v "neoficiálních" věznicích v samozvané Luhanské lidové republice je zadržováno přes 200 ruských vojáků, kteří nechtějí bojovat, připomněl web Meduza s odkazem na proruský separatistický útvar nacházející se v Luhanské oblasti.

Ruský vyšetřovací výbor je kriminální ústředna, která se zabývá závažnými zločiny.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je pátek 12. srpna 2022

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď