Údajný žhář z Bohumína jde do vazby

foto Policisté přivádějí 11. srpna 2020 k jednání u okresního soudu v Karviné muže (uprostřed), kterého policie obvinila z vraždy a obecného ohrožení v souvislosti s požárem panelového domu v Bohumíně.

Bohumín (Karvinsko) - Okresní soud v Karviné uvalil vazbu na čtyřiapadesátiletého muže obviněného ze sobotního zapálení bytu v Bohumíně na Karvinsku, při němž zemřelo 11 lidí včetně tří dětí. Muž je obviněn z vraždy a obecného ohrožení. Hrozí mu až doživotí. Město se snaží zprovoznit dům a připojit ho na sítě tak, aby se do něj obyvatelé mohli vrátit. Zhruba třetina jich je tam už nyní. Od dnešního dne kraj rovněž spustil sbírku na pomoc pozůstalým a zraněným.

Soud při uvalení vazby plně vyhověl návrhu státního zástupce, který se obával, že by obviněný v obavě z vysokého trestu utekl nebo dál páchal násilnou trestnou činnost. "Odůvodnil to hrozbou vysokého trestu a i obavou z opakování trestné činnosti," uvedl dozorující žalobce Michal Król. Obviněný, který se při činu popálil, poputuje do pankrácké vazební věznice, její součástí je i nemocnice.

Jeden z lidí zraněných při sobotním tragickém požáru dnes opustil ostravskou fakultní nemocnici. Zůstávají v ní tak tři lidé, z toho dva jsou ve vážném stavu. Podle informací ČTK byl propuštěným pacientem právě obviněný muž.

Město se mezitím snaží na sítě připojit dům, do středy by v něm pravděpodobně mohla jít voda i elektřina, zřejmě i včetně výtahu, který by lidem usnadnil úklid bytů. Řada z nich byla poškozena vodou z hašení. Dnes v domě začaly i sanační práce. Napojení na plyn zřejmě potrvá o něco déle.

Někteří nájemníci v něm ale nechtějí zůstat. Nájemnici, která byla očitou svědkyní tragédie, už radní přidělili byt v jiném domě. Odstěhovat se zřejmě bude chtít další rodina spojená s tragickou událostí, řekl místostarosta Igor Bruzl (ČSSD).

Moravskoslezský kraj dnes vyhlásil veřejnou sbírku, která má pomoci zmírnit následky tragického požáru. Peníze bude možné na účet s číslem 868686/2700 posílat do poloviny září. Příspěvek do sbírky by měl vložit také Moravskoslezský kraj. Zastupitelé o tom rozhodnou 3. září. Kraj chce postupovat podobně jako po loňské tragické střelbě ve Fakultní nemocnici Ostrava. "Kraj ze svého rozpočtu přispěje do sbírky za každého zemřelého 100.000 korun a 50.000 za každého, kdo byl při požáru zraněn," uvedla mluvčí kraje Nikola Birklenová.

Požár v 11. patře panelového domu v Nerudově ulici v části Nový Bohumín byl úmyslně založen v sobotu krátce před 18:00. Podle dosavadních zjištění použil muž benzin, který si krátce předtím koupil na čerpací stanici. Žhář zřejmě nebyl v bytě, ale zda vylil hořlavinu do bytu přes pootevřené či zavřené dveře, budou muset posoudit znalci. Důvodem činu byly rodinné spory. Obviněný tvrdí, že si neuvědomil, co může způsobit.

V bytě bylo v době útoku 15 lidí pozvaných na oslavu narozenin. Přímo v bytě zemřelo šest lidí. Dalších pět lidí zemřelo po pádu z okna. Čtyřem se podařilo z bytu uniknout přes balkon. Vyšetřování žhářského útoku potrvá několik měsíců. Škoda na domu zřejmě dosáhne několika milionů korun. Jde o městský majetek, který byl pojištěný.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

11°C

Dnes je pondělí 28. září 2020

Očekáváme v 11:00 9°C

Celá předpověď