Několik mobilizovaných Rusů skončilo mezi wagnerovci, tvrdí ruská organizace

foto Ilustrační foto - Ruští odvedenci ve Volgogradském regionu na snímku z 28. září 2022.

Moskva/Kyjev - Ruská armáda vyslala několik mobilizovaných mužů k jednotce složené z trestanců naverbovaných do bojů na Ukrajině soukromou Wagnerovou (v přepisu z ruštiny Vagnerovou) vojenskou skupinou. Tvrdí to ruská nevládní organizace Vojenské matky, jíž to řekla matka jednoho z mobilizovaných, uvedl portál Meduza.

Matka muže z Omské oblasti, který byl mobilizovaný v září, tvrdí, že její syn se společně s několika dalšími muži ze stejného regionu ocitl u wagnerovců. Žena uvedla, že ve vojenské knížce jejího syna chyběla poznámka, že byl mobilizován, kvůli čemuž mohl být poslán k jednotce Wagnerovy skupiny složené z bývalých trestanců a působící v zóně bojů v ukrajinské Luhanské oblasti. Rodina vojáka se obrátila se stížnostmi na vojenskou prokuraturu, vojenský komisariát a také na úřady Omské oblasti, reakce se jí ale nedostalo.

Na Ukrajině spolu s ruskou armádou bojují žoldnéři Wagnerovy skupiny. Podle dřívějšího oznámení ukrajinské vojenské rozvědky jich na Ukrajině působí zhruba 8000, přičemž většinu z nich tvoří naverbovaní trestanci. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden podepsal výnos, na jehož základě bude možné mobilizovat také osoby, které spáchaly některé závažné trestné činy.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď