Končící vláda na Vítkově ocenila vojáky za pomoc při epidemii

foto Premiér v demisi Andrej Babiš 9. prosince 2021 na pražském Vítkově předal madaile Karla Kramáře vybraným vojákům, kteří pomáhali v nemocnicích nebo v sociálních zařízeních během epidemie koronaviru.

Praha - Vybraní vojáci, kteří pomáhali během epidemie v nemocnicích nebo v sociálních zařízeních, dnes obdrželi medaile Karla Kramáře. Na pražském Vítkově jim je předal premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Oceněno bylo pět desítek vojáků. Celkem se do řešení pandemické krize zapojilo několik tisíc vojáků napříč všemi armádními útvary. Slavnostního nástupu se zúčastnil i končící ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nebo náčelník generálního štábu Aleš Opata.

Fotogalerie

Vojáci měli během pandemie za úkol třeba rozvoz materiálu, ostrahu uzavřených hranic nebo pomoc při organizaci voleb. Nejvíce se připomíná jejich služba v nemocnicích a sociálních zařízeních, pomoc při testování, očkování a trasování nebo účast na projektu tzv. Chytré karantény.

Právě především vojáci, kteří pomáhali v nemocnicích nebo v call centrech, jsou mezi oceněnými. Vybrali je velitelé jejich jednotek. Medaili dostal také plukovník Petr Šnajdárek, který se významně podílel na projektu tzv. Chytré karantény. Medailí Za zásluhy se ho 28. října rozhodl ocenit i prezident Miloš Zeman.

V nemocnicích, které měly kvůli epidemii nedostatek personálu, vojáci pomáhají od loňského podzimu. Po klidném létě do nich opět nastoupili letos v polovině listopadu. V současné době v asi sedmi desítkách zařízení působí přes 300 vojáků.

Babiš většinu svého projevu před vojáky věnoval zhodnocení čtyřletého období, kdy stál v čele vlády, a posledních osmi let, kdy jeho hnutí ANO nominovalo ministry obrany. Za osm let podle něj byly uzavřeny smlouvy za 200 miliard korun a rozpočet armády rostl nejrychlejším tempem.

Jeho vláda podle něj "vyšlapala" svým nástupcům cestu, aby mohl být splněn závazek daný českými představiteli v NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP České republiky. Rozpočtový výhled připravený jeho vládou ale s dosažením tohoto slibu do roku 2025 nepočítal.

"Osm let jsme investovali do naší armády a výsledek je znát. Troufnu si říct, že oproti roku 2014 máme úplně jinou armádu," řekl. Lidé podle něj na vojáky můžou být hrdí. Připomněl jejich pomoc nejenom při pandemii, ale i při letním tornádu na jižní Moravě. Dodal, že se přesvědčil, že vojáci sloužící v českých ozbrojených silách jsou srdcaři, pro které není služba v armádě prací, ale životním posláním.

Vojákům poděkoval i Metnar. "V době pandemické krize opakovaně prokazujete, že nejste jen bojovníci, ale že umíte pomáhat i druhým. Ale nejen to, každý den každý vás potvrzuje, že jste špičkoví odborníci," řekl. S vojáky se zároveň jako končící ministr rozloučil. "Jsem vděčný, že jsem s vámi jako ministr obrany mohl spolupracovat," řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je úterý 18. ledna 2022

Očekáváme v 19:00 1°C

Celá předpověď