Někde se pomůcky podle Prymuly nerozdělily dle plánu

foto Náměstek ministra zdravotnictví a předseda Ústředního krizového štábu Roman Prymula hovoří 24. března 2020 v Praze na tiskové konferenci k dosavadnímu vývoji kolem onemocnění COVID-19, které způsobuje nový typ koronaviru.

Praha - Dodávky ochranných pomůcek některé kraje nerozdělily tak, jak se původně naplánovalo. Ochranný materiál tak nezbyl třeba na praktické lékaře či ambulantní specialisty. Po jednání ústředního krizového štábu to dnes řekl jeho šéf Roman Prymula. S hejtmany chce dohodnout nastavení zásobování.

"Naplánovali jsme distribuci dodávek do jednotlivých regionů. Ne ve všech regionech byla respektována. Máme výtky od určitých profesních i zdravotnických skupin, že v konkrétním regionu na ně dodávka nevyzbyla, protože byla zkonzumována na jiné etáži," uvedl Prymlula.

Různé druhy respirátorů a další pomůcky mají používat vybrané profese a různé skupiny pracovníků. Podle šéfa štábu naplánovanou dodávku nedostali vždy třeba praktici či ambulantní specialisté. Zmínil kraj Jihomoravský kraj a Vysočinu.

"To by se stávat nemělo. Je to státní majetek. My ho distribuujeme na úroveň krajů zdarma. Mělo by být respektováno, které skupině byl ochranný prostředek alokován," uvedl šéf štábu. O nastavení zásobování chce jednat s hejtmany. Dodal, že nedostatek ochranných pomůcek by se měl díky leteckým dodávkám "v tomto týdnu odstranit".

Hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka (za ČSSD) Prymulovy výhrady zaskočily. "Jsem velmi překvapen," uvedl dnes vpodvečer na dotaz ČTK. Uvedl, že ho nekontaktoval nikdo z ústředního krizového štábu, ani z praktických lékařů či ambulantních specialistů. Kraje se podle Běhounka snaží s centrem maximálně spolupracovat, proto by se podle něj v takovéto situaci neměly vypouštět neověřené informace.

Podle jihomoravského hejtmana Bohumila Šimka (za ANO) kraj v sobotu distribuoval respirátory z první dodávky podle pokynů ministerstva zdravotnictví. "Druhá dodávka obsahovala respirátory a roušky. A s ohledem na skutečnost, že jsme v průběhu pondělka zjistili, že seznamy lékařů nejsou kompletní a úplné, začali jsme v první fázi distribuovat roušky," sdělil Šimek ČTK. Dodal, že kraj dnes s Českou lékařskou komorou seznamy lékařů konzultoval, aby byly respirátory doručeny všem, kteří je mají dostat. "Za toto zpoždění se omlouvám," uvedl Šimek.

Kraje si v minulých dnech opakovaně stěžovaly na nedostatek ochranných pomůcek. Poukazovaly také na to, že dostaly méně materiálu, než kolik měly přislíbeno.

Prymula požádal dnes lidi, aby nepoužívali respirátor s ventilem, pokud ho nepotřebují třeba v práci. Vhodnější proti šíření nákazy je rouška. "Je naprosto nežádoucí, aby obyvatelstvo používalo respirátory, které mají ventil. Tento respirátor je zcela protichůdný proti tomu, co tady chceme. Chceme, aby obyvatelstvo nevylučovalo vir do okolí (při výdechu ventilem) a nevytvářelo aerosol, aby se ostatní nenakazili," objasnil epidemiolog Prymula. Pokud podle něj lidé přesto respirátor nosit chtějí, měli by si přes něj dát roušku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. března 2020

Očekáváme v 17:00 6°C

Celá předpověď