Nejvyšší soud potvrdil, že komiks Muriel a andělé patří Saudkovým dědicům

foto Komiks Káji Saudka Muriel a andělé (na snímku z 7. února 2014).

Brno - Nejvyšší soud definitivně potvrdil, že originál komiksu zemřelého kreslíře Káji Saudka Muriel a andělé patří jeho dědicům, a nikoliv sběrateli Tomáši Šmídkovi, jehož dovolání odmítl. Od roku 2014 je komiks v policejní úschově. Tehdy jej policie zabavila na předaukční výstavě, když jej chtěl Šmídek vydražit, vyplývá z rozhodnutí Nejvyššího soudu uveřejněného na úřední desce. Upozornil na ně server Česká justice.

Nejvyšší soud pouze upravil výrok odvolacího pražského městského soudu, který nyní zní tak, že "žalovaný (Šmídek) je povinen souhlasit s vydáním předmětu úschovy, a to kompletního díla Karla Saudka s názvem Muriel a andělé (...) dědicům po Karlu Saudkovi".

Šmídek dílo koupil v roce 2013 od pražské Galerie Moderna za 2,5 milionu korun. Saudkovi příbuzní a přátelé ale tvrdili, že byl komiks Saudkovi před desítkami let odcizen. Originál komiksu byl v roce 1969 předán nakladatelství a pak tiskárně. Kvůli začínající normalizaci ale za komunistického režimu nevyšel. Osud originálu nebyl po desítky let znám, komiks byl vydán až v roce 1991 díky nalezení původních tiskařských štočků.

Z dokazování u Obvodního soudu pro Prahu 8 vyplynulo, že originál byl desítky let v bytě Jiřího Helmicha, který kdysi pracoval v tiskárně. Jeho příbuzní u soudu řekli, že muž tvrdil, že komiks od Saudka dostal jako záruku za půjčení peněz. Saudkovi přátelé ale uvedli, že kreslíř považoval originál za ukradený a popíral, že by dílo někomu dal.

Po Helmichově smrti příbuzní prodali komiks v roce 2013 Galerii Moderna, od které pak dílo koupil Šmídek. Komiks chtěl následně vydražit s vyvolávací cenou 5,9 milionu korun. Před zahájením předaukční výstavy v roce 2014 ale dílo zabavila policie na základě trestního oznámení Saudkovy rodiny. Policisté poté případ odložili, protože se nepodařilo prokázat, že by dílo bylo odcizeno. Komiks byl od té doby v soudní úschově.

U soudu se poté nikdy nepodařilo dokázat, že by Helmich nabyl vlastnického práva ke komiksu a posledním právoplatným vlastníkem tak byl Saudek. Manželka kreslíře Hana Saudková po rozhodnutí Městského soudu v Praze řekla, že bude-li komiks její, "tak ho ukážu světu, vydáme knihy s rodinou a bude to jako náš šperk".

Kája Saudek zemřel v roce 2015 v 80 letech v motolské nemocnici v Praze. V nemocnici byl kreslíř od roku 2006, kdy upadl do kómatu poté, co mu v krku zaskočilo sousto.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je úterý 6. prosince 2022

Očekáváme v 21:00 3°C

Celá předpověď