Nejvíce nominací na Českého lva mají Vlastníci a Nabarvené ptáče

foto Fotografie z natáčení filmu Vlastníci.

Praha - Nejvíce nominací na filmové ceny Český lev získala tragikomedie Vlastníci režiséra Jiřího Havelky z prostředí schůze spolumajitelů domu. Dostala jich 12. Následuje Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Snímek sledující drsný osud židovského chlapce za druhé světové války má 11 nominací. Deset nominací posbírali Staříci, road movie o marnosti snahy vypořádat se s minulostí v režii Martina Duška a Ondřeje Provazníka. Výsledek prvního kola hlasování svých členů dnes oznámila Česká filmová a televizní akademie (ČFTA).

"Vlastníci mají nejvíce nominací, ale historie Českého lva ukazuje, že to vůbec není určující. Už byla řada filmů, které měly stejný, anebo dokonce větší počet, a potom se při finálovém večeru ukázalo, že Českého lva v kategoriích Nejlepší film a Nejlepší režie nezískaly," řekl ČTK prezident ČFTA Ivo Mathé. "Ten film je ale dobře napsaný i zrežírovaný. Je velký kumšt napsat napínavý příběh včetně komických momentů, který se odehrává v jedné místnosti," dodal.

O sošku Českého lva se filmy utkají v 15 statutárních kategoriích. Laureáti převezmou ocenění 7. března v pražském Rudolfinu. Galavečerem 27. ročníku Českých lvů bude v přímém přenosu České televize provázet stejně jako v loňském roce Václav Kopta.

Všechny tři snímky s nejvíce nominacemi jsou v užším výběru mezi nejlepšími filmy i na cenu pro režiséra. V obou těchto kategoriích je doplnily snímky Na střeše režiséra Jiřího Mádla a Tiché doteky, které režíroval Michal Hogenauer. Vlastníci posbírali sedm nominací za herecké výkony v hlavních i vedlejších rolích, což je dosud nejvíc.

Snímky Vlastníci a Staříci mají také po pěti nominacích na Ceny české filmové kritiky, Nabarvené ptáče získalo čtyři. Výsledky budou vyhlášeny 1. února.

O nominacích 27. ročníku ocenění Český lev hlasovalo 155 členů z celkového počtu 313 členů ČFTA. Vybírali nejlepší díla z 34 celovečerních hraných a animovaných filmů a z 30 dokumentů. V jednotlivých kategoriích vybrali vždy pětici nominovaných. Akademici již dříve snímek Václava Marhoula Nabarvené ptáče nominovali do boje o Oscara v kategorii cizojazyčných filmů, do užší nominace se však nedostal.

Na tiskové konferenci ČFTA byli dnes vyhlášeni také vítězové nestatutárních cen. Cenu filmových fanoušků obdržel režisér Martin Horský za komedii Ženy v běhu, která byla na webu Česko-Slovenské filmové databáze oceněna nadprůměrnými 73 procenty. Ocenění za nejlepší filmový plakát získal Roman Mrázek, autor plakátu k filmu Nabarvené ptáče.

Nominace na ceny za televizní tvorbu v kategoriích nejlepší televizní film nebo minisérie a nejlepší dramatický televizní seriál budou oznámeny 10. února. Akademici vybírají ze 14 děl přihlášených Českou televizí, FTV Prima, HBO Europe a TV Nova. Vítězové budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru 7. března. Prezidium ČFTA bude udělovat během slavnostního ceremoniálu také cenu za mimořádný přínos české kinematografii.

ČFTA oznámila rovněž nominace na nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentský́ film roku 2019. Nominovány byly snímky Anežka (režie Adam Šoltés), Dezertér (Saša Stelčenko - Sasha Stelchenko), Hra (Lun Sevnik), SH_T HAPPENS (Dávid Štumpf a Michaela Mihályi) a Dcera (Darja Kaščejevová - Daria Kashcheeva). Snímek Dcera byl v kategorii krátký animovaný film nominovaný na Oscara a loni v říjnu dostal v mezinárodní kategorii animace studentského Oscara.

Akademici vybírali z celkem 64 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů, jejichž společným jmenovatelem bylo uvedení do distribuce v roce 2019.

Nejvíce Českých lvů, rovný tucet, si dosud odnesl film Masaryk Julia Ševčíka za rok 2016. O jednoho méně získal tři roky předtím Hořící keř Agnieszky Hollandové. Nejúspěšnější herečkou mezi akademiky je Anna Geislerová s pěti Českými lvy, mezi muži pak vede Ivan Trojan se šesti soškami.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je pondělí 10. srpna 2020

Očekáváme v 19:00 28°C

Celá předpověď