Nejmenování Fremra vzbuzuje podle Brožové úvahy o politizaci vedení NS

foto Ilustrační foto - Na snímku Robert Fremr získal ocenění Právník roku 2019 v kategorii trestní právo.

Praha - Bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová považuje za politováníhodné, že soud nepovede první místopředseda Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Robert Fremr. Prezident Miloš Zeman do funkce dnes jmenoval Petra Angyalossyho. Brožová České televizi řekla, že Fremr byl evidentně nejlepším kandidátem a jakákoliv jiná volba působí jako politizace funkce. Angyalossy se proti obavám své předchůdkyně ohradil. Novinářům řekl, že by zásahy politiky do spravedlnosti nikdy nepřipustil.

Fremra jako nástupce Pavla Šámala v čele Nejvyššího soudu doporučovala Zemanovi ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO). "Z mého úhlu pohledu, pokud byl kandidátem doktor Robert Fremr, morálně i mravně integrovaná osobnost a autorita v oblasti trestního práva, potvrzená i na mezinárodní úrovni, potom jeho nejmenování považuji za politováníhodnou informaci a politizování funkce předsedy Nejvyššího soudu," řekla Brožová.

Brožová uvedla, že Fremr nabízí i zkušenosti se správou soudu díky své funkci místopředsedy ICC. Evidentně nejlepší tak podle ní zůstal při výběru prezidenta stranou. "Není to o konkrétní osobě, ale vycházím z názoru, že je-li tu takto nepochybně o koňskou délku vpřed vyprofilovaná osobnost, tak jakékoliv jiné jmenování vzbuzuje tyto pochybnosti a je signálem o politizování funkce předsedy Nejvyššího soudu," dodala.

Angyalossy novinářům řekl, že za 27 let v justici vždy věřil v její apolitičnost. "Nikdy bych nedovolil, aby politika jakkoliv zasahovala do výkonu spravedlnosti. Soudil jsem i různé politické kauzy a nikdy jsem se nenechal ničím ovlivnit, natožpak politikou," uvedl.

Hrad dopředu nezveřejnil, že prezident Angyalossyho jmenuje, informaci tajil až do začátku dnešního ceremoniálu. I to podle Brožové nahrává úvahám o politizaci procesu výběru nového šéfa NS. "Vycházím kontinuálně z názoru, že nepolitickým a nezávislým výkonem funkce přispívá předseda Nejvyššího soudu k naplňování principů dělby moci i nezávislosti soudů, a tím samotného demokratického právního státu," uvedla.

Angyalossy řekl, že způsob výběru je dán zákonem a tříměsíční prodlevu od odchodu dosavadního šéfa Pavla Šámala do jeho dnešního jmenování mohla zapříčinit i koronavirová epidemie. Vyloučil to, že se Zemanem při schůzkách před jmenováním hovořili o konkrétních kauzách.

Benešová výběr nového šéfa Nejvyššího soudu respektuje

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) výběr nového předsedy Nejvyššího soudu (NS) Petra Angyalossyho respektuje, i když prezidentovi Miloši Zemanovi navrhovala prvního místopředsedu Mezinárodního trestního soudu v Haagu (ICC) Roberta Fremra. Sdělila to dnes ČTK. Dodala, že je zvědavá, čím Angyalossy obohatí justici. Později v SMS zprávě ČTK napsala, že vize, které nový předseda po jmenování představil, jsou slibné a promyšlené.

Benešová uvedla, že jméno nového předsedy pro ni bylo překvapením. "Svého kandidáta, pana doktora Fremra, jsem transparentně představila. Ale v tomto případě není pan prezident vázán mým doporučením. Rozhodl se na základě svých úvah. Jeho volbu respektuji a jsem zvědavá, s čím pan předseda Angyalossy českou justici obohatí. Některé zajímavé nápady dnes již představil," sdělila ČTK Benešová.

"Poznáme se jistě v rámci budoucí spolupráce. Dnes po jmenování nový předseda NS představil své prvé nápady a vize, které jsou slibné a promyšlené, a pokud je bude skutečně naplňovat, byl by to nový, zdravý impulz pro naši justici," napsala později ČTK Benešová.

Angyalossy hovořil například o tom, že by NS mohl vydat stanovisko, za jakých okolností je možné úspěšně žalovat stát kvůli náhradám za omezení, která vláda vyhlásila kvůli koronavirové epidemii. Za jednu z prvních priorit považuje dokončit práci na etickém kodexu, který by byl akceptován všemi soudci, nikoli pouze Soudcovskou unií a jejími členy. Nový předseda chce také vytvářet podmínky, aby dále klesal počet nedodělků evidovaných jednotlivými senáty, zvláště pak v občanskoprávním a obchodním kolegiu, které je zatížené víc než trestní.

Bývalá šéfka Nejvyššího soudu Eliška Wagnerová České televizi řekla, že Angyalossy měl zatím prostor jen pro úvodní prohlášení. "Bylo by špatné ho snižovat jen proto, že o něm nevíme dost. Náš ústavní systém je postaven na tom, že jmenování předsedy Nejvyššího soudu je výhradní pravomocí prezidenta, všichni prezidenti jmenovali předsedy tak, že o tom nebylo žádné referendum mezi soudci," uvedla.

Prezident podle ní postrádá pracovní skupinu odborníků z různých právních profesí, s kterou by se radil i o personálních otázkách. "Ta by přetlumočila prezidentovi názory, on ani s odpuštěním neví, na co se ptát, protože není soudce," řekla Wagnerová.

Opozice přeje Angyalossymu efektivitu a otevřenost

Opoziční politici přejí novému předsedovi Nejvyššího soudu (NS) Petru Angyalossymu, aby byl efektivní a otevřený. Někteří v anketě ČTK kritizují netransparentní proces, kterým ho před dnešním jmenováním prezident Miloš Zeman vybral. Hrad do poslední chvíle tajil, pro koho se hlava státu rozhodla. Další politici zmiňují, že respektují zákonné právo prezidenta či oceňují, že Angyalossy nenabyl soudcovské zkušenosti před revolucí v roce 1989.

Angyalossy působí na Nejvyšším soudu od roku 2017, soudcem je od roku 1996. Poslanec a bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) míní, že Zeman rozhodl v jeho případě dobře. "A jsem rád, že byl do čela Nejvyššího soudu nalezen soudce s letitou zkušenosti, kterou nenabyl v předlistopadové justici ani v normalizační KSČ," napsal Blažek ČTK.

Šéf pirátských poslanců Jakub Michálek popřál novému šéfovi NS mnoho úspěchů. "Zejména při zrychlování řízení a likvidaci nedodělků. Piráti s panem předsedou rádi proberou prototyp karty soudce. Česká republika potřebuje systém hodnocení kvality a efektivity soudnictví," napsal Michálek ČTK.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že výběr předsedy NS nebyl transparentní, jak by si zasloužil. "Není zřejmé, jaká kritéria, ať už odborná a manažerská, prezident Zeman zvažoval a jak rozhodnutí odůvodnil," napsal. Veřejnost by si podle něj zasloužila bližší komentář, proč se prezident takto rozhodl.

To ale nemá zpochybňovat odborné kvality nového předsedy, dodal Jurečka. "Jeho kariéra, osobnostní kvality a odborná činnost je však známa pouze v úzkém soudním prostředí, nikoliv širší veřejnosti," uvedl.

Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je složité nového šéfa NS hodnotit, protože jeho postoje nejsou veřejně známé. "A tím, že pan prezident už před jmenováním jeho jméno transparentně nezveřejnil, to působí podivně. Vzbuzuje to otázky, proč tak učinil a zda je cílem něco skrývat," řekla. Angyalossy by proto měl být otevřený, aby pochybnosti rozptýlil. "Zároveň je třeba bedlivě hlídat, jestli podpora novému předsedovi NS nebyla podmíněna nějakou rolí Zdeňka Koudelky u soudu, jak o tom psala některá média," dodala.

Šéf koaliční ČSSD Jan Hamáček uvedl, že Angyalossy podle všeho splňuje kvalifikační předpoklady. "Osobně ho neznám a respektuji rozhodnutí prezidenta republiky," napsal ČTK. Také šéf KSČM Vojtěch Filip uvedl, že výběr šéfa NS je pravomocí prezidenta, kterou nemá zájem zpochybňovat. "Jistě jde o výběr velmi zodpovědný a přeji novému předsedovi, aby se mu dařilo zejména sjednocovat judikaturu. To je velmi potřebné pro právní jistoty občanů," uvedl Filip.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je sobota 6. března 2021

Očekáváme v 5:00 -5°C

Celá předpověď