Nejméně tři civilisté zahynuli při ruském ostřelování, uvedl Kyjev

foto Dobrovolníci ukrajinského Červeného kříže převážejí zraněného muže mezi nemocnicemi v ukrajinském Mykolajivu, 9. srpna 2022.

Kyjev - Nejméně tři ukrajinští civilisté zahynuli a více než dvě desítky byly zraněny při ruském ostřelování za uplynulý den. S odvoláním na kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o tom dnes informovala agentura AP. Podle gubernátora Dněpropetrovské oblasti Valentyna Rezničenka rusové útočili z raketometů Grad na město Nikopol, které se nachází nedaleko Záporožské jaderné elektrárny. Poškodili přitom několik obytných budov a industriálních zařízení, řekl šéf oblastní správy.

Kyjev a Moskva se v posledních dnech vzájemně obviňují z ostřelování největší atomové elektrárny v Evropě. Šéf proruské oblastní správy Jevhen Balickyj (rusky Jevgenij Balickij) dnes uvedl, že úřady v Záporožské jaderné elektrárně posílí systém protivzdušné obrany. Zároveň podle AP sdělil, že elektrické vedení a poškozené bloky elektrárny byly opraveny. "Elektrárna funguje normálně," řekl Balickyj.

Východoukrajinský Charkov Rusové za poslední den ostřelovali podle AP čtyřikrát, přičemž poškodili část infrastruktury. Střepiny také poničily dvoupodlažní dům, který nemá nic společného s vojenskou infrastrukturou, uvedl dříve na svém webu list Ukrajinska pravda.

O víkendu Rusko pokračovalo v posilování obrany na jihu Ukrajiny a ruské síly dál útočily na ukrajinské pozice v Doněcké oblasti. Nejúspěšnější za posledních 30 dní byli Rusové při útoku směrem k městu Bachmut, ale i tak se Rusku za tuto dobu podařilo postoupit jen o deset kilometrů, uvedlo dnes britské ministerstvo obrany ve své pravidelné zprávě shrnující nejnovější poznatky britských zpravodajských služeb.

V ostatních sektorech Donbasu, kde se Rusko pokoušelo prorazit, jeho síly za toto třicetidenní období nezískaly více než tři kilometry, což je téměř jistě výrazně méně, než Moskva plánovala. Navzdory tomu, že Rusko v těchto oblastech nadále intenzivně využívalo dělostřelectvo, nebylo schopno shromáždit bojeschopnou pěchotu v dostatečném počtu, aby zajistilo výraznější postup, dodalo britské ministerstvo.

Nezměněná zůstává podle informací ukrajinských médií situace na severozápadě země. Ozbrojené síly Běloruska pokračují v posilování ochrany bělorusko-ukrajinské hranice v Brestské a Homelské oblasti a hrozba raketových a leteckých úderů nepřítele z území a vzdušného prostoru Běloruské republiky přetrvává, uvedl dnes ráno generální štáb ukrajinské armády.

Ukrajinské letectvo a raketové a dělostřelecké jednotky pokračují v úspěšných útocích na muniční sklady, ostrou munici a vojenskou techniku ruských okupantů, uvádí Kyjev. V důsledku ztrát se nepřátelské speciální jednotky zdráhají jít do boje na mnoha frontách a dopouštějí se sabotáží, dodal generální štáb ukrajinské armády.

Mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov mezitím ve svém pravidelném denním hlášení mimo jiné uvedl, že ruská armáda zničila muniční sklad u města Umaň ve střední části Ukrajiny, kde bylo podle něj 300 raket do amerických systémů HIMARS a množství munice pro americké houfnice M777.

Konašenkov dnes dále podle agentury TASS tvrdil, že na Ukrajině v současné době bojuje kolem 2000 zahraničních vojáků. "Za téměř čtyři týdny - od 8. července do 5. srpna - se počet žoldnéřů na Ukrajině v důsledku útočných akcí ruských ozbrojených sil a jednotek lidových milicí Doněcké a Luhanské republiky snížil z 2741 na 2192," uvedl mluvčí s odkazem na samozvané proruské útvary na východě Ukrajiny.

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze obvykle bezprostředně nezávisle ověřit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je neděle 25. září 2022

Očekáváme v 9:00 15°C

Celá předpověď