Nejen divadelní, ale i filmoví fanoušci mají bohatý start nové sezony

foto Ilustrační foto - Tisková konference mezinárodního filmového festivalu Febiofest, 7. září 2021 v Praze. Zleva čestný předseda soutěže komedií Michael Kocáb, patronka sekce Amnesty International Terezie Kovalová, ředitelka Marta Lamperová Švecová a prezident Fero Fenič slavnostně křtí plakát letošního 28. ročníku.

Praha - Kromě nebývalého množství divadelních premiér se v Praze koná zároveň také několik různě zaměřených filmových festivalů. V neděli skončil další ročník přehlídky indické kinematografie, ve středu začne největší tuzemský festival sci-fi filmů Future Gate se zahraničními hosty. V tomto týdnu začne také festival Big Brother zaměřený na digitální právo a svobodu a v pátek odstartuje mezinárodní filmový festival Febiofest.

Mnohé z přehlídek se letos konají po roční pauze způsobené pandemií či po ročníku, který byl ze stejných důvodů omezen na minimum. V sobotu 18. září se ještě uskuteční první ročník festivalu pro filmaře a videomakery Video Fest a počátkem října odstartuje přehlídka filmů z festivalů Berlín, Benátky a Cannes.

Hlavním hostem festivalu science fiction filmů a kultury Future Gate bude kanadský režisér Neill Blomkamp. Tvůrce divácky úspěšných filmů District 9 nebo Elysium představí osobně v Praze svou hororovou novinku Demonik a zúčastní se projekcí svých nejznámějších děl. Letošní ročník bude v postapokalyptickém duchu, reaguje tak pomyslně na koronavirovou pandemii, která už více než rok a půl paralyzuje život celého světa. Festival se v Praze uskuteční od 15. do 20. září, poté se přesune do Brna a dalších měst.

Témata masového sledování, nakládání s osobními údaji či vzrůstajících požadavků na využívání nových technologií otevře série večerů Big Brother Film Festival. Od 16. do 30. září zavítá do pražského kina Bio Oko, Prostoru 39 a Pražského kreativního centra, nabídne divákům zdarma několik filmových premiér a diskuse s odborníky.

Na zahajovacím večeru bude uveden dokument francouzského režiséra a novináře Sylvaina Louveta Big Brother, A World Under Surveillance. Louvet mapuje rozvoj masových dohledových technologií. Diváci budou mít také možnost zhlédnout krátký dokument studentky FAMU Maji Penčičové, mapující kamery na rozpoznávání tváří v Česku. Před těmi varují lidskoprávní organizace po celém světě, v Evropě běží petice požadující jejich zákaz. Festival pořádá Iuridicum Remedium, která od roku 2005 organizuje Ceny Velkého bratra, ve kterých oceňuje největší narušitele soukromí.

V Domě Radost a kině Přítomnost se 18. září uskuteční první ročník Video Festu. Mohou se ho zúčastnit všichni nadšenci, profesionálové i úplní amatéři, kteří chtějí získat či rozšířit znalosti z filmové, video a fotografické profese. Festival nabídne ukázky moderní techniky, prezentace novinek, workshopy, masterclass, přednášky a rozhovory a talkshow.

"Nápad na jednodenní Video Fest vznikl v kamerové půjčovně Los Rentalos, která se specializuje na podporu nadějných filmařů. Přemýšleli jsme nad tím, že v České republice, kde natáčí či fotí opravdu velká skupina lidí, chybí nějaký festival pro filmaře a videomakery, kde by se mohli vzdělávat, inspirovat a vyzkoušet nejnovější techniku. A také se v jeden den všichni navzájem potkat," uvedl Jan Moravec, spoluzakladatel Video Festu.

Festival Febiofest začne v pátek. Přehlídka se na rozdíl třeba od karlovarského festivalu konala i loni, byla však posunutá ze svého jarního termínu a musela omezit účast zahraničních hostí. Zahajovacím filmem letošního 28. ročníku bude nejnovější snímek Woodyho Allena Festival pana Rifkina. Zakončí ho pak 24. září Oscary oceněný film Otec s Anthonym Hopkinsem v hlavní roli. Cenu Kristián letos obdrží herec Jiří Lábus, herečka Božidara Turzonovová a britský producent Mike Downey. Febiofest představí více než 100 filmů, po pražské části vyrazí vybrané snímky do kin po celé republice.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je pondělí 20. září 2021

Očekáváme v 3:00 11°C

Celá předpověď