NEBESYS dnes představila jedinečný transparentní střešní systém

foto

Česká společnost NEBESYS dnes oficiálně představila unikátní transparentní střešní systém. Jedná se o první systém na světě, který dokáže proměnit šikmou střechu - k nerozeznání od běžné střechy - v kompaktní průhlednou plochu s panoramatickým výhledem do exteriéru, a díky tomu zajišťuje nadstandardní prosvětlení interiéru. To vše při zachování soukromí uvnitř budov. Systém NEBESYS byl poprvé použit v Litomyšli před 11 lety a později instalován také v Mikulově na střeše Hotelu DESATERO, kde byl dosud v tichosti od roku 2019 testován.

Fotogalerie

Průsvitné stavby jsou dávným snem lidstva. Friedrich Nietzche předvídal, že architektura budoucnosti bude transparentní a bude se vznášet. Ale průhledná střecha jde dál, až na hranici magie.

„První systém na světě, který je z vnější strany běžnou střechou a zevnitř je průhledný, přináší mnoho příležitostí. Především chrání volnou nezastavěnou krajinu. Zní to zvláštně, ale možnost vystavět potřebné prostory na nevyužitelných půdách a nad již stojícími budovami vede ke snížení potřeby stavět nové domy na předměstích. Atraktivita tohoto řešení přivádí diváka nad horizont událostí, odkrývá střešní krajinu v celé šíři a umožňuje realizovat pod střechou prostory izolované proti vodě i dešti, ale také vzdušný prostor střešních zahrad, které jsou ukryty před zraky okolí,“ říká Přemysl Kokeš autor systému.

Je k nerozeznání od běžných střech a přitom tak jiná a revoluční

NEBESYS přináší oproti stávajícím střešním systémům celou řadu nesporných výhod a vylepšení. Jedná se o kompaktní střechu k nerozeznání od běžných střech. Na výběr je mnoho typů krytin. Například prejz, bobrovka, brněnka ale i mnohé další. Umožňuje využít půdní prostory v památkových zónách měst, a tím zpomaluje zastavování volné krajiny. Zajišťuje větrání interiérů několika přímými systémy i rekuperací. A v současné době pracuje společnost na tom, aby byl systém NEBESYS schopen ohřívat vodu, a dokonce i vyrábět elektřinu, a to střechou nerozeznatelnou od běžných střech.

„Střecha završuje dům. Její šikmé provedení svým břitem rozráží déšť a díky svému náklonu se otevírá k obloze. Zvykli jsme si mít nad hlavou tmavý strop a neprůhlednou střechu. Naše průhledná střecha nabízí jedinečné scenérie a záplavu světla, i když náhodou nemáte jideální polohu pro výhled do krajiny. Ze střech bývá většinou ten nejlepší výhled a NEBESYS jej umožňuje vnímat díky své šíři jako celek. Otevírá výhledy na horizont a celou vznešenost oblohy nad ním,“ uvádí Zuzana Ambrožová, kreativní ředitelka společnosti.

Transparentní taška, šablona, nebo falcované plechy NEBESYS utvářejí vzhled střech. Jsou k nerozeznání od těch běžných, historických a přesto propouštějí světlo. Propouštějí také vodu a fungují “pouze” jako stínění s redukci přímého slunečního záření o 70 až 100%. Dávají tak interiéru jedinečné difuzní světlo pocházející především z jasu oblohy. Tašky jsou tvořeny perforovaným hliníkovým lakovaným, nebo ocelovým smaltovaným plechem.

„Světlo je pro tvorbu velmi důležité, ale vysoké kontrasty mezi přímým sluncem a stínem jsou nepříjemné. NEBESYS dává dostatek difuzního světla rozprostřeného po veliké ploše a eliminuje kontrasty na minimum. Světelné podání je netradiční, velice jemné a svým charakterem připomíná pobyt pod korunami stromů. Stínění zajišťuje lepší tepelnou pohodu v létě a tepelně izolační skla pro dostatek tepla v zimě.“ doplňuje Pavel Janyška, CEO společnosti.

NEBESYS tuzemský startup

Za myšlenkou stojí architekt Přemysl Kokeš, který je předsedou představenstva společnosti NEBESYS Team a.s. Je tvůrcem systému NEBESYS. Jeho konstrukční řešení vedla k první a druhé verzi a s týmem NEBESYS vytvořil také verzi 2.5. Je zkušeným architektem a projektantem, který po absolvování Vysoké školy uměleckoprůmyslové dosáhl za 20 let činnosti mnoha ocenění. Je neúnavným vizionářem, inovátorem a lídrem projektů NEBESYS.

Architektka Zuzana Ambrožová je duchovní matkou systému NEBESYS, dala mu s Přemyslem nejen jméno, ale také jeho étos. Ve společnosti NEBESYS je zodpovědná za vnější prezentaci firmy i systému, tedy za vizuální a etické hodnoty, PR a marketing. Je krajinářským architektem a dlouholetým akademickým pracovníkem.

Pavel Janyška, je výkonným ředitelem společnosti NEBESYS TEAM a.s. Řídí celý proces od založení společnosti až po její úspěšný vstup na trh. Je dlouholetým zkušeným manažerem, který řídil procesy řízení a dohledu nad velkými stavebními projekty, nejprve ve velkých společnostech a poté ve své vlastní firmě Patrida, kterou opustil kvůli projektu NEBESYS a věnuje se pouze budování tohoto přelomového projektu.

Jaroslav Nesiba, je obchodním ředitelem společnosti NEBESYS TEAM a.s. Buduje obchodní strategii společnosti a strategii vstupu na trh. Je dlouholetým obchodníkem se zkušenostmi z nadnárodní společnosti. Má i technické zkušenosti a konstruktivní myšlení, které uplatňuje při zpracování nabídek.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď