Návrat žáků do škol bude podle Plagy záležet na zajištění testování

foto Ilustrační foto - Ministr školství Robert Plaga (na snímku z 8. října 2020).

Praha - Návrat žáků do škol od března záleží na vývoji epidemie a zajištění testů, které zatím nejsou objednané. Ministerstvo zdravotnictví má udělat seznam testů, které by byly k testování vhodné a daly by se pro školy získat včas. V Otázkách Václava Moravce v České televizi to řekl ministr školství Robert Plaga (za ANO). Věří, že se to do 1. března podaří stihnout. Návrat aspoň části žáků do škol je jednou z podmínek, které vládě dali hejtmani při žádosti o nouzový stav na dalších 14 dní. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová na dotaz ČTK uvedla, že úřad na přípravě testování pracuje a detaily představí včas.

Kvůli opatřením proti epidemii jsou teď otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. Ostatní mají povinnou výuku na dálku.

Na otázku, zda je návrat alespoň maturantů a deváťáků od 1. března jistý, Plaga řekl, že je na tom politická i odborná shoda, ale bude to záležet na vývoji pandemie. "Já bych byl rád, abychom našli systém testování," uvedl.

Podle něj by se nemělo debatovat o uvolňování opatření v dalších oblastech života před tím, než se otevřou školy. Po závěrečných ročnících by se podle něj měly školy postupně otevírat i pro další žáky. Musí se ale nejdřív zajistit logistika testování. "Testy zatím nejsou objednané," řekl. Upozornil, že v ČR je kolem 10.000 škol. Na přípravě organizace podle něj nyní pracuje Ústřední krizový štáb a ministerstvo zdravotnictví vybírá testy, které by byly použitelné.

Například antigenní testy LEPU, které se používají ve školách v Rakousku a které v ČR zastupuje společnost Quickseal, by podle podkladů ministerstva školství mohl výrobce dodat do jednoho měsíce od objednání. Jedná se o testy, při kterých se dělá výtěr z kraje nosu, ne z nosohltanu. Možnost jejich využití zmínil ve středu ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že největší problém bude zajistit v krátké době potřebné množství. Podle něj se proto uvažuje o možnosti, že by se ČR připojila k rakouským objednávkám. Pokud by se testovaly jen závěrečné ročníky středních škol, šlo by o 98.000 žáků a 30.000 zaměstnanců škol. Testovat by se měli pravidelně jednou za sedm až 14 dní.

Ministerstvo zdravotnictví podle Peterové pracuje na možnostech rozšíření testů, které by si lidé mohli dělat sami. "Jedná se ale o něco, co zatím není standardně používáno, takže o konkrétním způsobu a provedení testování žáků jednáme i s ministerstvem školství," uvedla. "Další detaily budou včas představeny," dodala.

Ústřední krizový štáb by měl podle Hamáčka v pondělí předložit vládě rozpracovaný návrh testování ve školách. Podle dnešního vyjádření Plagy by měli jako první na řadu přijít závěrečné ročníky středních a základních škol a žáci z oborů s praktickou výukou. Následovat by měl první stupeň základních škol a zřejmě střídavá výuka druhého stupně. Mezi jednotlivými vlnami uvolňování by podle něj mohlo být asi 14 dnů, jde o názor epidemiologů, řekl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 25. února 2021

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď