Navalnyj čeká na soud v nechvalně známé věznici

foto Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj na policejní stanici ve městě Chimki, 18. ledna 2021.

Moskva - Ruský opoziční předák Alexej Navalnyj čeká na soud, jenž rozhodne o tom, zda ho pošle do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu, v nechvalně známé vazební věznici Matrosskaja Tišina. Je pod přísným dohledem strážců a kvůli protikoronavirovým opatřením je v tuto chvíli v cele sám, napsala dnes agentura Reuters.

Vězení se nachází ve čtvrti Sokolniki na severovýchodě ruské metropole a areál jako věznice funguje od druhé poloviny 19. století. V moderní době v ní pobýval například další kritik Kremlu a někdejší nejbohatší ruský oligarcha Michail Chodorkovskij. Za nevyjasněných okolností v ní v roce 2009 zemřel právník Sergej Magnitskij, jenž obvinil ruskou policii a justici z rozsáhlých defraudací, a podle ruské opozice byl zavražděn.

"Četl jsem o něm (vězení) v knihách a teď jsem tady. Takový je ruský život," napsal Navalnyj ve zprávě, která se objevila na jeho instagramovém účtu. V současné době pobývá v cele pro tři vězně, ale kvůli opatřením proti šíření koronaviru v ní bude přinejmenším dva týdny sám, popsal tajemník komise dohlížející na podmínky ve vězení Alexej Melnikov.

Ten navštívil Navalného v pondělí v noci a později novinářům popsal, že opoziční politik má v cele lednici, rychlovarnou konvici či televizi. "Nedávno Matrosskaju tišinu renovovali. Cela vypadá slušně," řekl Melnikov serveru Meduza. "Je tam záchod a ne díra v zemi. Teče tam teplá voda," podotkl. Uvedl rovněž, že Navalnyj děkuje svým příznivcům a je rád, že je zpět ve vlasti. Čtyřiačtyřicetiletý kritik Kremlu podle něj rovně řekl, že na něj zaměstnanci věznice nevyvíjí morální ani fyzický nátlak.

Další členka komise dohlížející na podmínky v ruských věznicích Marina Litvinovičová podotkla, že Matrosskaja tišina je známá tím, že dozorci vězně striktně kontrolují. Přičemž Navalnyj je v sekci, na níž podle agentury Reuters neformálně dohlíží ruské tajné služby.

"Motto této centrální kremelské věznice je izolace od informací. Je to o kontrole a izolaci," prohlásila Litvinovičová, podle níž mají obhájci někdy problém dostat se tam ke svým klientům, a ti, kteří nespolupracují s vyšetřovali, někdy postrádají přístup ke zdravotní péči. Navalného matka si přitom dnes postěžovala, že jí ve vězení sdělili, že od ní v tuto chvíli nemohou přijmout dopisy pro syna kvůli technickým problémům.

Alexej Navalnyj se vrátil do Ruska v neděli po skoro půlročním pobytu v Německu, kde se zotavoval z otravy látkou novičok, z níž viní ruskou tajnou službu a prezidenta Vladimira Putina. Kreml obvinění odmítá. Policie ho po příletu zatkla a soud v pondělí poslal na 30 dní do vazby, kde bude čekat na verdikt, zda ho pošle do vězení za nedodržení pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 15:00 8°C

Celá předpověď