NATO: Ruské rakety porušující INF jsou rizikem pro členy aliance

foto Jednání ministrů obrany členských zemí NATO v Bruselu.

Brusel - Raketový systém SSC-8 vyvíjený a rozmísťovaný Ruskem je pro členské země NATO významným bezpečnostním rizikem a aliance musí být schopna na novou situaci reagovat odpovídajícím způsobem. Novinářům to dnes po první části jednání ministrů obrany členských zemí aliance řekl v Bruselu generální tajemník organizace Jens Stoltenberg. Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes varoval před plány Ruska zvýšit svou dominanci ve světě.

Systém, který je v Rusku označován jako Novator 9M729, je podle USA v rozporu s podmínkami smlouvy o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF), a Spojené státy proto už zahájily půlroční proces odstoupení od této smlouvy z roku 1987. Nové mobilní systémy jsou podle aliance schopny zasáhnout evropská města jen velmi krátce poté, co bude zjištěno jejich odpálení.

Spojenci v NATO s americkým postupem souhlasí, o mobilním systému schopném nést jaderné hlavice se s Ruskem na různých úrovních snaží diskutovat už šest let, upozornil Stoltenberg.

Návrat Ruska k plnění podmínek smlouvy INF, na který Moskvě zbývá stále několik měsíců, by byl podle něj pro alianci preferovaným řešením. Aliance a její členové se budou dál na nejrůznějších fórech snažit o věci s ruskými činiteli diskutovat, Stoltenberg dnes zmínil například blížící se bezpečnostní konferenci v Mnichově.

Ani dnes ale Stoltenberg před novináři nezmínil konkrétní kroky, které se NATO po pádu smlouvy INF chystá učinit. "Smlouvu se v první řadě snažíme zachránit, na závěry je tedy ještě brzy. Pak má ale NATO různé možnosti, jak odpovědět. Nemusíme zrcadlově opakovat ruské kroky - letadlo za letadlo, střelu za střelu či za cokoliv, co rozmístí. Ostatně, nedělali jsme to dosud. Musíme si jen být jisti, že naše schopnosti odstrašení protivníka a obrany jsou věrohodné," poznamenal.

Zopakoval také svá slova pronesená už v úterý, že alianční reakce bude přiměřená, obranná a nebude se jednat o rozmístění nových jaderných střel v Evropě.

Ruský vývoj a rozmísťování několika praporů střel SSC-8 , které trvají několik posledních let, se podle generálního tajemníka NATO neděje izolovaně od dalších ruských kroků ze stejné doby. "Jsou součástí širšího obrazu, kdy Rusko tvrdě investuje do moderních vojenských schopností a zbraňových systémů a na Ukrajině použilo sílu vůči svému sousedu," připomněl Stoltenberg. Aliance už na tento vývoj reagovala výrazným posílením svých schopností obrany především východních členských zemí.

Dnes večer ještě ministry obrany v Bruselu čeká diskuse kromě jiného o obranném plánování a výdajích aliančních členů na obranu. Téma opakovaně připomínají Spojené státy, které dnes poprvé reprezentoval úřadující ministr obrany Patrick Shanahan. Ve čtvrtek budou ministři obrany debatovat o aliančních misích, především o podpůrné operaci v Afghánistánu.

Pompeo varoval před záměrem Ruska zvýšit svou dominanci ve světě

Americký ministr zahraničí Mike Pompeo dnes varoval před plány Ruska zvýšit svou dominanci ve světě. Při návštěvě praporu NATO v polském Bemowo Piskie v této souvislosti podle agentury PAP zdůraznil, že USA a západní země musejí udělat vše pro to, aby zastavily takové útoky, jako byla například invaze na Ukrajině nebo anexe Krymu.

Jedním z kroků učiněných v tomto směru je podle šéfa americké diplomacie přítomnost Spojených států na východním křídle NATO. Pompeo také připomněl, že jedním ze základních principů bloku je, že útok na jednu členskou zemi znamená útok proti celé alianci.

Spojené státy dnes s Polskem ve Varšavě podepsaly dohodu o dodání vysoce mobilních raketometů HIMARS, schopných zasáhnout cíl až na vzdálenost 300 kilometrů. Za 20 raketometů s municí zaplatí Varšava podle agentury PAP 414 milionů dolarů (asi 9,5 miliardy Kč).

Prezident Andrzej Duda, který se ceremonie zúčastnil spolu s americkým viceprezidentem Mikem Pencem, zdůraznil, že tyto moderní zbraně posílí obranyschopnost Polska. "Jsem ohromně rád, že návštěva amerického viceprezidenta v Polsku začíná touto důležitou a symbolickou událostí," řekl Duda. "Tato zbraň zajistí bezpečnost Polska a zvýší bojeschopnost polské armády, čímž přispěje k zabezpečení východního křídla NATO," dodal ministr obrany Mariusz Blaszczak. "Jsme s vámi, stojíme s vámi. Spojené státy stojí bok po boku s Polskem jako součásti nejúspěšnějšího vojenské spojenectví v dějinách a vždy tomu tak bude," ujistil Pence podle televize TVN 24.

Pompeo, který Bemowo Piskie dnes navštívil s polským kolegou Jackem Czaputowiczem, rovněž zdůraznil, že NATO kvůli agresivnímu postoji Ruska musí zvýšit své obranné schopnosti. "Agrese Moskvy na Ukrajině ukazuje, že Rusové se možná snaží otevřít druhou frontu na evropské půdě," citoval PAP Pompea.

Prapor NATO je v Bemowo Piskie od dubna 2017. Jeho hlavní část tvoří americký tankový útvar, kterému poskytují podporu britští, rumunští a chorvatští vojáci. Další tři alianční prapory se nacházejí v Pobaltí a v Rumunsku.

Polsko kvůli obavám z Ruska naléhá na posílení americké vojenské přítomnosti na svém území. List Finacial Times dnes napsal, že podle velvyslankyně USA v Polsku Georgette Mosbacherové se počet amerických vojáků v Polsku zvýší, a to v řádu stovek. Nicméně mluvčí Pentagonu Eric Pahon v reakci na tuto informaci řekl, že žádnou dohodu oba státy ještě neuzavřely a že jednání o této záležitosti pokračuje.

"Jakékoli spekulace o zvýšení počtu vojáků nebo o dohodách v této věci jsou nepodložené. Nebyly uzavřeny žádné dohody. Pokračujeme v diskusích a výsledky našich rozhovorů oznámíme ve vhodný čas," citovala Pahona agentura Reuters.

Generální tajemník NATO uvítal na jednání Severní Makedonii

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg dnes v alianční centrále v Bruselu osobně přivítal ministryni obrany Severní Makedonie Radmilu Šekerinskou. Zástupkyně vlády ve Skopje bude na dnešním a čtvrtečním jednání ministrů obrany států NATO reprezentovat zemi, která před týdnem podepsala protokol o přistoupení k alianci.

Posun v dlouhé roky trvající snaze Skopje o sblížení s NATO umožnila nedávná dohoda s Aténami o změně názvu balkánského státu. Původní název Makedonie, který bývalá jugoslávská republika používala od roku 1991, část řecké politické scény chápala jako zásah do svého historického dědictví a za skrytý územní nárok na stejnojmennou řeckou provincii. Řešením se tak stalo přejmenování makedonského státu na Severní Makedonii.

"Pro nás pro všechny je tohle velká chvíle. Oceňujeme pokrok, kterého jste dosáhli," prohlásil Stoltenberg. Podotkl, že v úterý byla vlajka NATO vztyčena na budovách makedonských úřadů a dnes se ocitne společně s vlajkami členů aliance před moderní bruselskou centrálou NATO.

Severomakedonská ministryně Šekerinská míní, že vývoj kolem nadcházejícího členství její země v alianci je důkazem, že změna je možná, pokud k ní existuje politická odvaha. "Je to také důkaz, že neexistují zmrazené problémy, ale problémy, které pouze mají zmrazená řešení," poznamenala.

Ministři obrany NATO budou diskutovat především o odpovědi aliance na pravděpodobný konec smlouvy mezi Washingtonem a Moskvou z roku 1987 o likvidaci raket krátkého a středního doletu (INF). Půlroční proces jejího ukončení spustily Spojené státy kvůli vývoji a rozmisťování ruského raketového systému, který podle aliance podmínky INF porušuje. Moskva obvinění odmítá a na americký krok reagovala oznámením, že rovněž od smlouvy odstupuje.

Stoltenberg dnes před novináři zopakoval, že o detailech alianční reakce na "více ruských raket v Evropě" hovořit zatím nelze. Už v úterý uvedl, že NATO v Evropě neplánuje rozmísťovat nové jaderné střely.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 20. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 20°C

Celá předpověď