NATO přijme další kroky k obraně svých členů, znovu posílí východní křídlo

foto Sídlo NATO v Bruselu.

Brusel - Severoatlantická aliance přijme v reakci na ruský útok proti Ukrajině další kroky k obraně svých členů. Shodli se na tom dnes na mimořádném zasedání velvyslanci aliančních zemí, kteří zároveň vyzvali Rusko k ukončení vojenské akce. Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga vyšle v příštích dnech a týdnech aliance další vojáky do zemí svého východního křídla, nemíní však zasáhnout přímo na Ukrajině. V pátek budou o společném postupu na dálku jednat alianční lídři, řekl Stoltenberg.

Velvyslanci se shodli, že počínání Moskvy ohrožuje bezpečnost v Evropě a NATO je jednotně připraveno bránit své členy. Zároveň bude i nadále podporovat Ukrajinu v její legitimní snaze chránit vlastní suverenitu, dodali zástupci aliančních států ve společném prohlášení.

Velvyslanci se dnes sešli ke konzultaci podle čtvrtého článku alianční smlouvy, který NATO aktivuje v případě ohrožení územní celistvosti, nezávislosti či bezpečnosti některé z aliančních zemí.

"Nejsilnějším možným způsobem odsuzujeme hrozivý ruský útok na Ukrajinu, který je naprosto neospravedlnitelný a nevyprovokovaný," uvádí společný text. Státy NATO "dále posílí obranné a odstrašující působení na celém území aliance". Útok Ruska je hrubým porušením mezinárodního práva a vážnou hrozbou pro euroatlantickou bezpečnost, shodla se aliance.

NATO již v posledních týdnech poslalo nové jednotky do zemí svého východního křídla, kde chce vytvořit i stálé bojové skupiny. Podle Stoltenberga tam v nejbližších dnech či týdnech zamíří další síly.

"Toto je promyšlená, chladnokrevná a dlouho plánovaná invaze," řekl po jednání novinářům Stoltenberg na adresu ruské akce. Aliance má podle něj v pohotovosti stovku bojových letounů a je připravena k dalším obranným krokům. Neplánuje však vyslat jednotky na Ukrajinu, která přes svou dlouhodobou snahu není členem aliance.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ráno oznámil, že dal svolení k vojenské operaci na ukrajinském Donbasu, ukrajinská média ale vzápětí oznámila výbuchy v řadě měst po celé zemi. Moskva podle Putina nemůže tolerovat hrozby, které přicházejí z Ukrajiny. Šéf ukrajinské diplomacie Dmytro Kuleba řekl, že Putin zahájil plnohodnotnou invazi na Ukrajinu a že země se bude bránit.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je úterý 5. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď