Nástupcem Kubery v Senátu bude Hanza, nebo Bergman

foto Volební komise čeká 5. června 2020 na voliče ve volební místnosti v mateřské škole v ulici M. Švabinského v Bílině u doplňovacích senátních voleb ve volebním obvodu č. 32.

Teplice - Nástupcem Jaroslava Kubery (ODS) v Senátu bude teplický primátor Hynek Hanza (ODS), nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (nestraník za Senátor 21). Účast v prvním kole byla 15,79 procenta. Druhé kolo voleb se uskuteční 12. a 13. června.

Fotogalerie

Voliči vybírali z devíti kandidátů. Od začátku hlasování provázela nízká volební účast. V některých okrscích přišlo jen pár desítek občanů, kteří do místností vstupovali v rouškách. Zvýšená hygienická opatření platila kvůli zamezení šíření nákazy koronavirem a budou i při druhém kole.

O postupu Hanzy bylo rozhodnuto už v průběhu sčítání. O druhém kandidátovi Bergmanovi až po sečtení více než poloviny hlasů. Do té doby soupeřil s hejtmanem Ústeckého kraje Oldřichem Bubeníčkem (KSČM), který nakonec skončil třetí. Čtvrtá je starostka Bíliny Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).

Malý zájem voličů provází každé senátní volby. V prvním kole bývá účast vyšší, protože výběr senátora se obvykle koná zároveň s dalšími volbami. Nezájem občanů souvisí podle oslovených kandidátů mimo jiné s tím, že nemají o horní komoru parlamentu zájem, někteří ji považují za zbytečnou instituci. Hlasovat nepřišli zřejmě ani ti, kteří se obávají koronaviru.

Soupeři v druhém kole chtějí vyburcovat lidi, aby k volbám přišli. Ucházet se budou i o hlasy voličů jiných kandidátů, z nichž někteří chtějí vyjádřit jednomu z nich podporu.

Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Jaroslav Kubera zemřel náhle v lednu. Lidé měli nového senátora původně volit už na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli krizovým opatřením v souvislosti s koronavirem.

Výsledky hlasování (v procentech):

Volební účast 15,79
Zdeněk Bergman (Senátor 21) 22,15
Oldřich Bubeníček (KSČM) 16,36
Eugen Sigismund Freimann (Rozumní) 1,02
Hynek Hanza (ODS) 29,73
Bohumil Ježek (SPD) 4,87
Zdeněk Pešek (Trikolóra) 3,51
Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO) 9,78
Jana Syslová (STAN) 6,72
Zdeněk Šimbera (ČSSD) 5,82

 

Zdroj: www.volby.cz

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

31°C

Dnes je pátek 10. července 2020

Očekáváme v 7:00 18°C

Celá předpověď