Nástěnná malba v Nuslích upozorňuje na dětské oběti války na Ukrajině

foto Streetartový umělec Chemis maloval 17. března 2022 v pražských Nuslích mural na téma bojů na Ukrajině.

Praha - Nástěnná malba s motivem holčičky schovávající se pod ukrajinskou vlajkou vznikla na domě v pražských Nuslích. Podepsána je streetartovým tvůrcem, který tvoří pod jménem Chemis nejen v Česku, ale i ve světě. Na malbě pracovalo několik dní několik lidí, ČTK jeden z nich řekl, že je vyjádřením postoje proti válce na Ukrajině. Malba podle něj vznikla legálně po dohodě s majitelem domu.

Fotogalerie

Holčička se smutným pohledem na ní sedí se skrčenými koleny a pod vlajkou, kterou drží nad hlavou, skrývá slavné pohádkové postavičky. Reprezentují západoevropskou a americkou kulturu, protože kolem dívky posedávají Myšák Mickey, český Krtek, severský Mumínek, francouzský Obelix, polští Bolek a Lolek, pes Bitzer z britské pohádky Ovečka Shaun a německá včelka Mája.

Vedle mnoha benefičních akcí, k nimž patří koncerty, divadelní představení nebo i aukce uměleckých děl na podporu Ukrajiny, se objevují i výtvarné projevy ve veřejném prostoru. Jejich prvotním záměrem není shromáždit peníze, ale hlavně vyjádřit pocit autora, případně přimět potenciálního diváka k zamyšlení. Na Žižkově poblíž tamní Střední uměleckoprůmyslové školy před několika dny vznikl na chodníku černě nasprejovaný portrét ruského prezidenta Vladimira Putina. Přes něj jsou stopy bot ve žluté a modré barvě, tedy v barvách ukrajinské vlajky. Každý další kolemjdoucí může na Putinovu tvář šlápnout.

Pod malbou v Nuslích je podepsán Chemis. Pod touto značkou tvoří Dmitrij Proškin, který své obrazy maloval po zdech nejen v Česku, ale i v mnoha dalších zemích. V tuzemsku mohl kolemjdoucí upoutat jeho portrét Václava Havla na pražském Těšnově, který vznikl po prezidentově smrti v roce 2011. V roce 2018 při stém výročí Československa namaloval plačícího Tomáše Garrigua Masaryka.

Jeho díla se tak často dotýkají životního prostředí, lidskoprávní tematiky nebo sociálních problémů a autor je tvoří i na zakázku. Mezi klienty se řadí společnosti jako například Škoda Auto, České dráhy nebo Veolia.

Ke graffiti prý rodáka z kazachstánského Oralu v 16 letech přivedlo kreslení při hodině chemie – odtud má pseudonym Chemis. Většinu života ale strávil v Česku, kde už v mládí získal občanství.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

5°C

Dnes je pondělí 28. listopadu 2022

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď