Naryškin podle RIA Novosti řešil s Burnsem jadernou bezpečnost a Ukrajinu

foto Ilustrační foto - Ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) William Burns na snímku z 10. července 2014.

Moskva - Šéf ruské rozvědky SVR Sergej Naryškin řekl ruské agentuře RIA Novosti, že při dřívějším setkání s ředitelem americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Williamem Burnsem probírali jadernou bezpečnost a Ukrajinu. Americká chargé d'affaires v Moskvě Elizabeth Roodová už dříve stejné agentuře řekla, že šéfové zpravodajských služeb nejednali o urovnání konfliktu na Ukrajině, který rozpoutalo Rusko letos v únoru.

"Nejčastěji používanými slovy na té schůzce byly 'strategická stabilita', 'jaderná bezpečnost', 'Ukrajina' a 'kyjevský režim'," řekl Naryškin v rozhovoru s RIA Novosti. Šéf ruské rozvědky rovněž potvrdil, že Rusko a Spojené státy mají na úrovni zpravodajských služeb k dispozici komunikační kanály pro projednávání rizik, zejména těch jaderných. O tomto komunikačním kanálu už dříve informovala také Roodová.

Burns s Naryškinem jednali tento měsíc v Ankaře. Podle agentury Reuters šlo o první kontakt USA s Ruskem na tak vysoké úrovni od února, kdy Rusko napadlo Ukrajinu.

Bílý dům k jednání v Ankaře sdělil, že Burns svého ruského kolegu varoval před následky, které by se dostavily v případě, že by se Rusko rozhodlo použít jaderné zbraně.

Kreml po setkání obou představitelů uvedl, že Rusko je otevřené dalším jednáním s USA na vysoké úrovni. Později však Moskva podle listu Kommersant odložila jednání se Spojenými státy o strategických zbraních v rámci smlouvy Nový START, která měla začít tento týden v Káhiře. V úterý náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Rjabkov uváděl, že jednání mezi Moskvou a Washingtonem o strategických jaderných zbraních se už do konce roku patrně neuskuteční.

Rusko sice na jednu stranu ujišťuje, že se drží principu nepřípustnosti jaderného konfliktu, na druhou stranu ale jeho představitelé včetně ruského prezidenta Vladimira Putina v uplynulých měsících několikrát učinili narážky na použití jaderných zbraní.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je sobota 4. února 2023

Očekáváme v 21:00 -1°C

Celá předpověď