Národní park České Švýcarsko opravuje cestu a připravuje novou

foto Správa národního parku České Švýcarsko nechává zrekonstruovat turistickou trasu přes Kyjovský hrádek, od 26. března 2020 nejdéle do konce dubna 2020 je pro turisty uzavřen úsek Köglerovy naučné stezky v části od Sýrového potoka k napojení na červeně značenou turistickou trasu Pod Praporkem. Na snímku ze 7. dubna 2020 je vrchol Praporku.

Krásná Lípa (Děčínsko) - Národní park České Švýcarsko mění podobu cesty přes Kyjovský hrádek a připravuje otevření nové naučné stezky podél takzvané české silnice. Strážci hlídají pohyb turistů, někteří ve snaze vyhnout se lidem míří do míst, v nichž ruší hnízdící ptáky. Od uzavírání největších parkovišť se po rozvolňování vládních opatření ustoupilo. Tradičně sezona v parku začínala právě Velikonocemi.

Fotogalerie

Přes Kyjovský hrádek projde po krkolomné nezpevněné cestě ročně na 30.000 návštěvníků. "Dostali jsme evropskou dotaci na úpravy, proto nahrazujeme v prudkých svazích pěšinky kovovými žebříky s dřevěnými schodnicemi a zároveň se opravují samotné schody," řekl ČTK mluvčí správy parku Tomáš Salov.

Upravená stezka bude příjemnější pro turisty, šetrná k přírodě a zároveň pomůže pozvednout vzhled lokality. "Postupně tu vznikala různorodá zábradlí, využíval se materiál, který byl po ruce. Teď vše bude sjednoceno. Inspirovali jsme se v minulosti, takže to má takového romantizujícího ducha při zachování bezpečnosti," řekl Salov. Hotovo by vše mohlo být na konci dubna.

Na květen se připravuje otevření naučné stezky zaměřené na historii údolí podél tzv. české silnice. Vede Zadními Jetřichovicemi k hranicím se Saskem. Návštěvníci se dozvědí, jak důležitá byla cesta už ve střední době kamenné i později. Její součástí je unikátní exponát, rekonstruovaná filmařská kulisa z pohádky Pyšná princezna. "Je to uhlířova chaloupka doplněná o řezbářské sošky medvíďat, která se ve filmu také objevila. K místu v mokřině jsem vybudovali chodník," uvedl Salov. Otevření je v plánu 23. května, kdy se slaví evropský den parků. "S termínem se přizpůsobíme vládním opatřením," poznamenal mluvčí.

S davy turistů strážci v nouzovém stavu nebojují. Nejvíce lidí přijelo hned poté, kdy vládní opatření začala platit, pak zájem polevil. "Lidé opatření začali brát vážněji. V pohotovosti jsou strážci kvůli hlídání hnízdících lokalit. Někteří ve snaze vyhnout se kolemjdoucím občas zajdou na neznačené pěšiny, kde ale ruší ptáky," řekl Salov.

Ústecký kraj chtěl původně uzavřít velká parkoviště kolem turisticky atraktivních lokalit tak, aby tam o velikonočních svátcích nemířilo moc lidí. Rozhodnutí změnil v souvislosti s rozvolňováním vládních opatření.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je středa 24. února 2021

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď