Národní galerie Praha půjčila do Francie nahou Monu Lisu

foto Obraz, který je parafrází slavné Mony Lisy a vznikl již v 16. století jako záměrné falzum.

Praha - Obraz, který je parafrází slavné Mony Lisy a vznikl již v 16. století jako záměrné falzum, zapůjčila do Francie Národní galerie Praha. V galerii na zámku Domaine de Chantilly se koná výstava nazvaná Nahá Mona Lisa. Jejím středobodem je nahá podobizna ženy, jejíž autorství bylo připisováno Leonardu da Vincimu a která údajně zobrazuje stejnou ženu, jako jeden z nejslavnějších obrazů světa. Výstava se koná u příležitosti pětistého výročí úmrtí Leonarda da Vinci.

ČTK o tom informoval Šimon Slavík za nadační fond Bohemian Heritage Fund, který je partnerem výstavy. Hlavním objektem výstavy, který má ve své sbírce Domaine de Chantilly, je kresba uhlem na papíře stejného formátu jako Mona Lisa. Dlouho byla připisována renesančnímu umělci Leonardu da Vincimu. Posléze se od této teze upustilo, ale laboratorní testy z roku 2017 potvrdily Leonardovu dílnu a s velkou pravděpodobností ukázaly přímo na samotného Leonarda. Spekuluje se navíc, že jde o tutéž ženu, jako na da Vinciho nejslavnějším obraze.

Téma nahých žen bylo v soudobém malířství populární a existují i další varianty tohoto konkrétního portrétu. Právě ty výstava prezentuje a jedním z nich je obraz Nizozemce Joose van Cleve, který je ve sbírce Národní galerie Praha pod názvem Mona Vanna Nuda.

"Námi zapůjčený obraz je parafrází Leonardovy Mony Lisy a je na něm vyryta falešná signatura Leonardo Vince psaná zprava doleva. Pravděpodobně byl vytvořen záměrně jako Leonardovo falzum a jako autor připadá v úvahu malíř Joos van Cleve, Leonardův obdivovatel, který pobýval u francouzského královského dvora v 30. letech 16. století," uvedla Olga Kotková, kurátorka Národní galerie Praha.

Výstava v Domaine de Chantilly nazvaná Nahá Mona Lisa potrvá do 6. října.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je sobota 17. srpna 2019

Očekáváme v 21:00 21°C

Celá předpověď