Národní cenu za architekturu získala sportovní hala v D.Břežanech

foto Sportovní hala v Dolních Břežanech u Prahy.

Praha - Letošní Národní cenu za architekturu získala sportovní hala v Dolních Břežanech u Prahy, která je dílem studia SPORADICAL. Pětičlenná mezinárodní porota vybrala vítěze ze 42 finalistů. Do 25. ročníku soutěže se přihlásilo přes 160 ateliérů s více než 200 projekty realizovanými v České republice mezi lednem 2017 a březnem 2018. ČTK o tom informovali pořadatelé z Obce architektů.

Novou sportovní halu v sousedství základní školy otevřeli v Dolních Břežanech loni v listopadu. Slouží pro výuku tělocviku, místní sportovní kluby i rekreačním sportovcům. "Tvar haly je oblý, hladký a abstraktní. Kupole přibližuje měřítko člověku, kovový povrch zrcadlí okolí, hranice oblohy a střechy je nejasná. Stavba maskuje své skutečné rozměry a působí menší, než ve skutečnosti je," uvedli pořadatelé soutěže.

Sportovní hala v Dolních Břežanech u Prahy. Porota, v níž zasedli architekti z Velké Británie, Rakouska, Slovenska, Estonska a český sochař a výtvarník František Skála, udělila také pět hlavních cen. Získala je polyfunkční budova DRN na pražské Národní třídě, novostavba kostela svatého Václava v Sazovicích na Zlínsku, dřevěná rozhledna Doubravka v pražských Kyjích, polyfunkční dům Vista Optik ve Valašském Meziříčí a administrativní budova ve Strančicích u Prahy.

Čestné uznání bylo uděleno projektu 8smička Humpolec a budově Vzdělávacího komplexu UTB ve Zlíně, na která se podílela architektka Eva Jiřičná. Cenu za životní dílo dostal historik a teoretik architektury Vladimír Šlapeta.

Vedle Národní ceny za architekturu se každoročně uděluje také Česká cena za architekturu, kterou od roku 2016 pořádá Česká komora architektů. O toto ocenění letos usiluje 145 architektonických realizací, vítěz bude vyhlášen v listopadu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

20°C

Dnes je pondělí 16. září 2019

Očekáváme v 7:00 13°C

Celá předpověď