Národ sobě - kultura tobě se stal nejsledovanějším pořadem ČT art

foto Baletka na vystoupení skupiny Mig 21 na odpolední zkoušce před večerním koncertem nazvaným Národ sobě, kultura tobě, který 27. února 2021 bude přenášen z Národního divadla v Praze. Na akci vystoupí sóloví umělci i kapely mnoha žánrů.

Praha - Přímý přenos sobotního koncertu Národ sobě - kultura tobě z Národního divadla (ND) se stal nejsledovanějším pořadem od spuštění kulturního kanálu ČT art v roce 2013. Multižánrový festival konaný v historické budově ND, jehož program propojil zpěváky, tanečníky, hudebníky a herce i nejrůznější hudební styly od klasické přes taneční hudbu, pop, rap či beatbox, sledovalo průměrně 375.000 diváků. ČTK o tom dnes informovala mluvčí České televize Karolína Blinková.

Fotogalerie

"Dosud nejsledovanějším přenosem bylo divadelní představení Sluha dvou pánů vysílané na ČT art letos 13. února, které vidělo 248.000 diváků," uvedla Blinková.

Do živého koncertu Národ sobě - kultura tobě se zapojily přes dvě stovky účinkujících, aby upozornily na stav, ve kterém se v pandemické době nachází česká kultura. Moderátoři večera z divadelního souboru Vosto5 v úvodu přenosu připomněli, že nemožnost konání kulturních akcí zasáhla nejen přímo umělce, ale i řadu přidružených profesí - například zvukaře nebo jevištní techniky.

"Podstatné je, že jsme ukázali veřejnosti schopnost spolupráce, vzájemnou podporu a solidaritu a výborné kumštýře. Předvedli jsme rovněž, že se dá spolupracovat pěkně přes rozdílnost žánrů, estetik, vkusu," podotkl ředitel ND Jan Burian.

V divadle vzniklo šest různých scén. Program zaměřili na prolínání žánrů a překvapivou spolupráci známých protagonistů z různých oborů. "Statisíce sledujících diváků jsou důkazem, že kultura je pro nás i v těžkých chvílích důležitá. Udělali jsme radost velkému počtu diváků, z čehož máme zas radost my. Jediné, co chybělo, byl potlesk publika. A ten si zaslouží všichni účinkující, lidé z organizačních týmů a mnoho jednotlivců i institucí," uvedl David Gaydečka, jeden z iniciátorů koncertu a producent festivalu Metronome Prague.

Akce respektovala všechna platná koronavirová opatření. Jednotlivé lokace byly dezinfikované a stavebně oddělené, umělci se na nich průběžně střídali a všichni před příchodem absolvovali měření teploty. Šatny měli účinkující oddělené a všichni v zákulisí nosili ochranné pomůcky.

ČT art je televizní stanice České televize určená příznivcům kultury. Vysílání zahájila 31. srpna 2013. Prvním odvysílaným filmem se stal Alois Nebel. Výkonným ředitelem byl jmenován Tomáš Motl. Stanice je v provozu denně mezi osmou hodinou večerní a druhou ranní, v době od 06:00 do 20:00 je na stejné frekvenci vysílán dětský televizní kanál ČT :D.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je čtvrtek 27. ledna 2022

Očekáváme v 9:00 0°C

Celá předpověď