Nařízení o nošení roušek venku ve městě lidé většinou dodržují

foto Ženy s rouškami na obličejích procházejí 21. října 2020 v Praze. Od téhož dne je povinnost nosit roušku i venku na území obcí, pokud je člověk blíže než dva metry k jinému.

Praha - Obyvatelé měst a obcí v Česku podle zjištění policie a ČTK ve většině případů dodržují novou povinnost nosit roušky i venku v zastavěných oblastech. Na řadě míst měli lidé zakrytá ústa a nos i na prázdných prostranstvích, ačkoli vládní opatření to nařizuje primárně tam, kde jsou rozestupy mezi lidmi menší než dva metry. Dodržování znovuzavedené povinnosti stejně jako dalších nařízení proti šíření koronaviru kontrolují policisté i strážníci. Vážnější porušení zatím nezaznamenali, zjistila z vyjádření jejich zástupců ČTK.

Například v Praze ve Střešovicích, na Hradčanech, Malé Straně nebo na Národní třídě měli po ránu až na výjimky podle zpravodajů ČTK všichni lidé zakrytá ústa a nos. Poctivě měli roušky i na zastávkách MHD Národní třída a Malostranská. Vedle toho v Riegerových sadech měli nasazenou roušku jen někteří z lidí, kteří tam venčili psy. Nicméně všichni měli roušky po ruce a většinou si je navlékali, když se přiblížili k druhému člověku. Podobné to bylo i u žen, které odváděly děti do místní školky. Pro členy jedné domácnosti ale platí v nošení roušek venku výjimka stejně jako pro sportující.

Například nedaleko pražské Palmovky měla roušku venku asi třetina lidí. Na dotaz, proč ji nemají nasazenou, někteří odpověděli, že neví, že je to povinné, na místě si ji ale nasadili. Další uvedli, že jim nošení roušky na místech, kde dodržují rozestupy a jsou na čerstvém vzduchu, připadá zbytečné. V metru ji ale prý nasazenou mají vždy.

Podobná situace jako v Praze byla i jinde. V centru Karlových Varů výjimek v nošení roušek ČTK zaznamenala dopoledne jen několik, šlo o kuřáky u popelníků nebo chodce, kteří šli osamoceně po cyklostezce.

Nařízení ohledně roušek venku většinou dodržují lidé také v Českých Budějovicích, řekla ČTK mluvčí strážníků Věra Školková. Podle ní se lidé chovají zodpovědně a strážníci zatím nemuseli řešit žádný zásadnější přestupek spojený s rouškami.

Také v Královéhradeckém kraji nová nařízení proti šíření koronaviru obyvatelé většinou dodržují, řekli ČTK zástupci policie a radnic. "Zatím vážnější porušení policejní hlídky nezaznamenaly," uvedla mluvčí krajské policie Magdaléna Vlčková. Podobně reagovali na dotaz ČTK i zástupci strážníků ve stotisícovém Hradci Králové.

Podobně mluvila mluvčí strážníků v Liberci Daniela Bušková. "Jsem ve městě, pohybuju se od Uranu (budova města u nádraží) k radnici a zatím jsem nepostřehla, že by roušky někdo neměl, jak má mít," řekla ČTK ráno Bušková. Někteří lidé nosili roušky i v minulých dnech, když to nebylo povinné.

V centru Plzně měli lidé roušky disciplinovaně nasazeny, i když město bylo poloprázdné. Strážníci, které oslovila ČTK, za to Plzeňany pochválili. Také v Olomouci na jednom z náměstí lidí nosili roušky svědomitě. V místech s menší koncentrací lidí roušek ubývalo, například ve vesnicích je měli ráno nasazené hlavně starší obyvatelé.

Dodržování protikoronavirových pravidel kontrolují také policisté v Jihomoravském kraji. "Zaměřujeme se na to v rámci běžného výkonu služby, a to zejména na místech, kde je větší koncentrace osob," řekl ČTK mluvčí policistů Pavel Šváb. Policie na jihu Moravy podle něj v říjnu zatím uložila za prohřešky proti opatřením několik desítek pokut. Na místě může uložit pokutu až 10.000 korun, většinou se pohybují ve stovkách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pondělí 30. listopadu 2020

Očekáváme v 3:00 1°C

Celá předpověď